Sorin Cârțu, nemilos cu vedetele Universității Craiova! Decizia luată de Mihai Rotaru imediat după meci

Sorin Cartu Mihai Rotaru Universitatea Craiova Fotbal intern Sorin Cârțu
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 16:03
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 16:10

Universitatea Craiova a făcut doar egal, scor 2-2, pe teren propriu, în fața lui Poli Iași, în etapa cu numărul 20 din Superliga, după ce a condus cu 2-0.

La o zi distanță de la meciul de pe „Ion Oblemenco”, Sorin Cârțu, fostul președinte al oltenilor, a arătat cu degetul spre jucătorii cu experiență de la Universitatea Craiova, despre care susține că nu fac destul pentru a scoate echipa din pasa proastă.

Printre altele, Cârțu a dezvăluit că Mihai Rotaru, patronul Universității, era extrem de supărat la finalul meciului, părăsind stadionul pe la vestiare.

Cârțu se ia de jucătorii cu experiență de la Universitatea Craiova

„Îmi pare rău că aseară când a plecat (n.r. - Mihai Rotaru) nici n-am mai apucat să ne spunem sărbători fericite. A fost supărat. A plecat pe jos pe la vestiare cred.

Cred că dacă eram antrenor aseară la echipa asta spărgeam tot prin vestiare la ce s-a întâmplat. Și nu înțeleg deloc. Am o stare așa confuză.

Sentimentele sunt amestecate. Nici nu știi ce să faci: să critici, să încerci să cauzi motive. Așa masochism cum este la echipa asta eu n-am văzut la nimeni. Nici nu știi ce să zici după prima repriză.

Primii pe care îi certam și le imputam ceea ce s-a întâmplat pe teren sunt jucătorii ăștia cu experiență: Bancu, Mitriță, Kurtic, Koljic, Mateiu. Pe ei i-aș fi certat primii. Nu poți să accepți să se întâmple așa ceva. Să ai un adversar în genunchi și apoi să faci egal cu ei.

După pauză a fost un joc economicos. Să încerci să joci din puțin, pe combinații scurte. N-am mai văzut nimic din ceea ce s-a întâmplat în prima repriză când au fost demarcări, centrări, verticalizări.

Apoi o jumătate de oră n-au existat și au fost dominați de o echipă care era în genunchi în prima repriză. Pe urmă din nou alte 15 minute cu agresivitate, încercând să întorci rezultatul și ai pus iar sub presiune adversarul. Puteam însă să și pierdem meciul”, a spus Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.

În urma rezultatului cu Poli Iași, Universitatea Craiova ocupă locul trei în clasamentul Superligii, cu 33 de pucte.

În ultima etapă din acest an, oltenii se vor deplasa la Arad, pentru meciu cu UTA, programat miercuri, de la ora 17:30.