Universitatea Craiova - Poli Iași 2-2. Meci nebun în Bănie: moldovenii au revenit de la 0-2 și au fost salvați de VAR

Universitatea Craiova - Poli Iași Etapa 20 Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 19:06
Data actualizarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 19:06

Universitatea Craiova și Poli Iași au remizat, scor 2-2, după ce gazdele au condus cu 2-0 la pauză.

Universitatea Craiova - Poli Iași 2-2

Minutul 90+14: Final! Universitatea Craiova - Poli Iași 2-2.

Minutul 90+13: Ocazie Universitatea Craiova! Mitriță intră în interior și încearcă să șuteze sub transversală, dar Lung respinge în corner.

Minutul 90+2: GOL anulat Universitatea Craiova! Bancu pasează în fața porții pentru Jovan Markovic, care îndeplinește o formalitate. După aproximativ 7 minute de verificări, VAR-ul anulează golul pentru ofsaid.

Minutul 88: Ocazie Universitatea Craiova! Căpățînă șutează periculos de la distanță, dar Lung intervine.

Minutul 69: GOL Poli Iași! Alin Roman marchează dintr-o lovitură liberă de la aproape 30 de metri. A executat cu mult efect, chiar pe mijlocul porții, iar portarul Popescu a fost surprins și nu a putut interveni.

Minutul 54: GOL Poli Iași! Alin Roman transformă penalty-ul.

Minutul 52: Penalty pentru Poli Iași, după un fault comis în careu de Crețu asupra lui Gheorghiță.

Minutul 46: Începe repriza secundă! La pauză, Poli Iași i-a înlocuit pe Luis Phelipe și Carlos Jatoba cu Robert Ion, respectiv Mihai Bordeianu.

Minutul 45+2: Pauză! Universitatea Craiova - Poli Iași 2-0.

Minutul 45+1: GOL Universitatea Craiova! Koljic centrează în careu pentru Mitriță, al cărui șut e blocat, însă mingea ajunge cu noroc la Roguljic, care marchează pentru 2-0.

Minutul 37: Ocazie Poli Iași! Marchioni șutează periculos de la distanță, iar Popescu respinge în corner.

Minutul 30: GOL Universitatea Craiova! După o centrarea a lui Căpățînă, Koljic lasă mingea să treacă, balonul ajunge la Bancu, care îi așează perfect lui Mitriță: gol cu un șut plasat din marginea careului.

Minutul 28: Alexandru Mitriță execută o lovitură liberă de la 25 de metri, dar peste poarta ieșenilor.

Minutul 8: Ocazie Universitatea Craiova! Koljic primește de la Mateiu și șutează puternic din marginea careului, puțin pe lângă poarta lui Silviu Lung.

• Antrenor: Leo Grozavu

Arbitrul de ”centru” va fi Horia Mladinovici pentru partida de pe ”Ion Oblemenco”, ajutat de asistenții săi: Mihăiță Necula și Ionuț Bobe. La VAR se va afla Ovidiu Hațegan alături de asistentul său Mircea Ardelean.

• Arbitru de rezervă va fi Valentin Porumbei, iar Adrian Vidan va fi observatorul meciului

În campionat, Universitatea Craiova se situează în acest moment pe locul patru cu 32 de puncte. În consecință, trupa din Bănie a înregistrat până acum nouă victorii, cinci rezultate de egalitate și cinci înfrângeri.

De cealaltă parte, Poli Iași se află în a doua jumătate a clasamentului, deasupra ”zonei fierbinți”, pe locul 13, cu 22 de puncte. Cinci victorii, șapte remize și șapte eșecuri au obținut moldovenii până în clipa actuală.