Un protest la mustață! Peluza Nord a ratat ambele goluri ale favoriților la meciul cu FCU: „Inițial așa am vrut!”

FCSB Gheorghe Mustata peluza nord Superliga Fani FCSB | IMAGO / sport pictures-Razvan Păsărică
Data publicarii: Marti 14 Noiembrie 2023, 08:32
Data actualizarii: Marti 14 Noiembrie 2023, 10:04

FCSB a început tare meciul cu FCU Craiova și a marcat de două ori în primul sfert de oră al meciului, prin Florinel Coman (9') și Darius Olaru (13').

Peluza Nord, compusă din suporterii vocali ai vicecampioanei, a protestat la meciul cu oltenii, hotărând să rămână în afara stadionului până în minutul zece al meciului.

Planurile fanilor au fost date peste cap de Florine Coman, care a deschis scorul în minutul 9. Pentru că nu și-ar fi dorit ca lumea să creadă că sunt suporteri de rezultat și că intră în stadion pentru că s-a marcat, suporterii roș-albaștri au decis să amâne intrare pe stadio pentru încă cinci minute, ratând astfel și golul doi marcat de Darius Olaru în minutul 13.

Fanii FCSB, protest de catifea

Liderul Peluzei Nord, Gheorghe Mustață, a dezvăluit cum au decurs lucrurile în timpul.

„A fost un protest pașnic, e ceva normal să simtă că noi nu suntem alături de ei și să se dăruiască pe teren. Am vrut să intrăm în minutul 10, dar s-a dat gol și se înțelegea că a dat gol și intrăm în peluză. Am zis să stăm până în minutul 15.

Tăcere totală, să simtă și ei ce înseamnă să nu ai suporteri în spate. Să ai 40.000 și să nu joci, sau să nu ai și să joci.

Cred că și-au dat și ei seama ce înseamnă să ai suporterii alături de tine. Ei trebuie să aducă înapoi oamenii la stadion. Este o dezamăgire totală de la meciul cu Rapid, s-a văzut și ieri, era stadionul plin dacă băteai Rapidul. N-ai bătut, te uiți în tribune. Sub 10.000, primul meci în care jucăm sub 10.000 de oameni.

Trebuie să înțeleagă, mă bucur că Florinel Coman a transmis un mesaj și în vestiar, să se uite și în tribune. Ambiția se poate trata cu bună disciplină. Vă rog să-l întrebați și pe Vivi Răchită și pe Adi Ilie ce înseamnă pentru noi derby cu Rapid și Dinamo. Rapid și Dinamo n-are voie să vă bată.

Dacă stai să o iei fotbalistic, Steaua a câștigat cu 1-0 meciul cu Rapid. Dacă luăm meciul în sine, intri cu 2-0, Rapidul joacă cu ambiție, Săpunaru are rolul lui, are un rol foarte important la Rapid. Și-a mobilizat colegii foarte bine”, a spus Gheorghe Mustață, potrivit Fanatik.

În urma victoriei cu FCU Craiova, scor 2-1, FCSB a urcat pe primul loc în clasamentul Superligii, cu 34 de puncte, trei mai multe decât CFR Cluj.

Etapa următoare, FCSB joacă pe terenul lui Dinamo, sâmbătă (25 noiembrie 2023), de la ora 18:00, în etapa cu numărul 17.