EXCLUSIV „Excelent!” / „Un gol senzațional”. Cum au comentat doi foști internaționali români reușita de excepție a lui Denis Drăguș din România - Slovenia 1-2

romania - slovenia Ciprian Marica Dacian Varga denis dragus Nationala
Vali Andronescu
Data publicarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 13:16
Data actualizarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 16:04

Ciprian Marica și Dacian Varga au fost prezenți în studio la Pro Arena după înfrângerea României cu Slovenia, scor 1-2.

România a început slab partida cu Slovenia de pe „Cluj-Arena”, însă selecționerul Edward Iordănescu a schimbat decisiv la pauză, înlocuindu-l pe Andrei Cordea cu Olimpiu Moruțan, iar fața naționalei s-a schimbat în partea a doua a meciului.

În minutul 64, „tricolorii” au redus din diferență, după o combinație „letală” între Andrei Burcă, Cristi Manea și Denis Drăguș, care a șutat imparabil la vinclul porții lui Oblak, iar Ciprian Marica a rămas plăcut impresionat de acțiunae României.

„Burcă schimbă direcția de joc pe o urcare fantastică a lui Manea, o preluare excelentă și îl servește cu exteriorul pe Drăgușin care face o preluare excelentă pe direcția de joc. Un exterior care este imparabil pentru Oblak”, a precizat Ciprian Marica.

„Și un gol senzațional! Per total, Drăguș are o evoluție bună”, a adăugat Dacian Varga.

România - Slovenia 1-2

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek

• Arbitru: Nicolas Laforge (Belgia)
  • Cartonaşe galbene: Drăguş 34, Olaru 82 / Lovric 23, Balkovec 48, Stojanovic 58, Verbic 66, Sikosek 83

Duminică, România va juca un alt amical, cu Republica Moldova, de la ora 20.30, la Chişinău.