Toni Petrea, reacție categorică după ce FCSB și-a lăsat titularii acasă pentru jocul din Conference League

FCSB Conference League Toni Petrea Superliga Toni Petrea
Data publicarii: Miercuri 05 Octombrie 2022, 00:10
Data actualizarii: Miercuri 05 Octombrie 2022, 00:09

FCSB se va duela joi în grupele Conference League de la ora 19:45 cu Silkeborg. Partida va fi în direct pe PRO ARENA și VOYO și poate fi urmărită și LIVE TEXT pe www.sport.ro.

După ce s-a despărțit de FCSB în vară, Anton Petrea a semnat cu Chindia Târgoviște la sfârșitul lui septembrie și a obținut deja primele rezultate pozitive: 2-1 vs CSA Steaua în Cupa României și 2-1 cu Rapid București în Superligă.

Pentru jocul roș-albaștrilor din grupele Conference League cu Silkeborg, din deplasare, Nicolae Dică a lăsat acasă șapte jucători importanți, iar Petrea a comentat decizia pe care a luat-o stafful tehnic al clubului.

Petrea: „Oricine poate să facă față competiției”

„Fiecare echipă își stabilește o strategie în privința sezonului. Prioritar poate deveni altceva. Nu pot să comentez niște lucruri cu care nu am treabă. Nu vreau să vorbesc despre alte echipe.

Poate cei care vor merge merită să joace. De ce unde știți? Lucrurile nu stau chiar așa. Au de unde să aleagă, un lot valoros și numeros. Cred că oricine intră pe teren (n.r. – cu Silkeborg) poate să facă față competiției.”, au fost cuvintele lui Toni Petrea, potrivit Digi Sport.

FCSB a învins pe FC Argeș, scor 3-2

FC Argeş a fost echipa care a deschis scorul, prin Andreias Calcan (minutul 5), cu un şut sub transversală. FCSB a egalat repede (minutul 11), prin Andrea Compagno, care a trecut uşor de Alin Dobrosavlevici şi l-a învins pe portarul Cătălin Straton.

Vicecampioana României a preluat conducerea în minutul 64, când Andrea Compagno a înscris din penalty, după ce Andreias Calcan.

Echipa antrenată de Andrei Prepeliţă a mai marcat o dată, prin camerunezul Arnold Garita (minutul 79), cu o execuţie superbă, din unghi, în vinclul porţii lui Ştefan Târnovanu.

Andrei Cordea a adus victoria formaţiei antrenate de Nicolae Dică, prin golul marcat în minutul 87, din centrarea lui Alexandru Pantea.

FCSB venea după patru meciuri fără victorie în campionat (2 egaluri, 2 eşecuri), în timp ce FC Argeş nu a mai câştigat de cinci etape, aceasta fiind a patra înfrângere consecutivă.

FCSB, în perioada de mercato

Veniri - Boban Nikolov (28 ani / mijlocaș central / liber de contract), David Miculescu (21 ani / atacant / UTA Arad / 1.7 milioane de euro), Andrea Compagno (26 ani / atacant / FCU Craiova 1948 / 1.5 milioane de euro), Eduard Radaslavescu (18 ani / mijlocaș central / FCV Farul / 500.000 de euro), Radu Boboc (23 ani / fundaș dreapta / FCV Farul / 400.000 de euro), Joyskim Dawa (26 ani / fundaș central / FC Botoșani / 350.000 euro), Vadim Rață (29 ani / închizător / FC Voluntari / 300.000 de euro), Marco Dulca (23 ani / închizător / Chindia Târgoviște / 250.000 de euro), Bogdan Rusu (32 ani / atacant / CS Mioveni / 200.000 euro), Joonas Tamm (30 de ani / fundaș central / Vorskla Poltava / liber de contract), Rachid Bouhenna (30 ani / fundaș central / CFR Cluj / liber de contract).