Toni Petrea, omul potrivit pentru Chindia Târgoviște. Ce a transmis antrenorul despre victoria cu Rapid + când se reîntoarce echipa "acasă"

Chindia - Rapid Superliga Toni Petrea Superliga
Data publicarii: Marti 04 Octombrie 2022, 00:31
Data actualizarii: Marti 04 Octombrie 2022, 00:57

Chindia Târgoviște s-a impus pe teren propriu cu Rapid București, scor 2-1.

După ce a părăsit-o pe FCSB, Anton Petrea a semnat cu Chindia Târgoviște. Antrenorul a reușit să se impună în fața CSA Stelei în Cupa României, iar acum a bifat prima victorie în Superligă cu noua echipă.

Toni Petrea: „Sperăm că în decembrie jucăm la Târgoviște”

„Ne bucură această victorie, așa cum le-am spus și băieților după joc, nu am realizat încă nimic. Este doar o victorie de moral, este un punct de plecare. Trebuie să le dea încredere jucătorilor.

Nu avem ce să facem că nu mai e perioada de transferuri, dar eu zic că avem un lot bun, mai avem și jucători care au rămas în afara lotului și sper că îi pot ține pe toți în priză ca atunci când îi introduc, să fie pregătiți.

Sperăm că în decembrie (n.r. vom reveni să jucăm la Târgoviște, după cum am vorbit cu clubul și autoritățile. Decembrie 2022... Sperăm.”, au fost cuvintele lui Toni Petrea, după meci.

Chindia Târgoviște - Rapid București 2-1

Chindia a deschis scorul în minutul 15, prin Daniel Popa.

În prima repriză, arbitrul Lucian Rusandu a anulat două goluri în urma analizei VAR: în minutul 19 golul rapidistului Albu – pentru ofsaid, şi în minutul 33 golul târgovişteanului Popadiuc, tot pentru ofsaid. In repriza secundă, Chindia a marcat pentru 2-0 prin Neguţ, care a reluat în plasă o minge respinsă de portarul Moldovan.

Sefer a redus din diferenţă pentru Rapid, în minutul 59, dar Chindia a câştigat meciul obţinând prima victorie a sezonului în Superligă.

CHINDIA: Căbuz - Căpuşă, Boldor, Boldor, Dumitraşcu (Fernandez 46) - Akhmatov, Vorobjovas (C. Dinu 46) - A. Şerban, Popadiuc (Passaglia 84), Neguţ (Chamed 90) - D. Popa (Grubac 78). ANTRENOR: Toni Petrea

RAPID: Moldovan – Onea (Fl. Ştefan 60), Săpunaru, P. Iacob, Jr. Morais – Crepulja (Emmers 71), Albu, Al. Ioniţă II (Luckassen 37) – Sefer (Pănoiu 71), Dugandzic, Costache (Papeau 37). ANTRENOR: Adrian Mutu

• Cartonaşe galbene: Dumitraşcu 32, Boldor 38, Akhmatov 70, Toni Petrea 79 / Junior Morais 55, Moldovan 68, Emmers 89
  • Arbitri: Lucian Rusandu – Stelian Slabu, Romică Bîrdeş - Iulian Călin