Toni Petrea, discurs sincer după remiza de la Galați: "Eu nu țin de scaun"

U Cluj Otelul Galati Toni Petrea Superliga
Data publicarii: Sambata 12 August 2023, 21:07
Data actualizarii: Sambata 12 August 2023, 21:18

U Cluj a încheiat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a cincea din Superligă.

Oţelul Galați a reuşit să deschidă scorul în minutul 59, când nou intratul Răzvan Tănasă i-a pasat în careu lui Alexandru Pop şi a înscris cu un şut plasat.

Oaspeţii au primit penalty în minutul 87, în urma unui fault comis în careu de portar. A executat Dan Nistor şi a egalat în minutul 90.

În clasament, U Cluj se află pe locul nouă, cu 6 puncte, iar Oţelul Galați e pe locul 13, cu doar 4 puncte.

Reacția lui Toni Petrea după Oțelul Galați - U Cluj 1-1

Tehnicianul ardelenilor a declarat că este nemulțumit de evoluția echipei și a avut un răspuns sincer atunci când a fost întrebat despre viitorul său.

"În prima parte am controlat jocul. Am dus mingea aproape de poartă. Repriza a doua a fost mai echlibrată. Apoi am primit un gol, asta este situația. Bine că am revenit și am înscris din penalty.

Mi-aș fi dorit să fim mai inspirați. A fost un meci, cu intrări bărbătești, dar cred că rezultatul este echitabil. În anumite momente mi se pare că s-au judecat diferit anumite faze. Știam că arbitrul lasă jocul mai liber. Am atenționat jucătorii.

Ducem mingea aproape de careul advers, dar finalizăm prea puțin. Asta îmi dă de gândit. Tot timpul e nevoie de noi jucători. Mai e nevoie de ceva întăriri.

(despre faptul că i s-a strigat demisia) Nu vreau să comentez, e părerea lor, le-o respect, eu încerc să-mi fac treaba.

Chiar nu vreau să-mi consum energia să mă gândesc la așa ceva (n.r. la plecare). Au fost cazuri și când au fost schimbări antrenori înainte de începerea campionatului.

În fotbalul românesc nu mă mai surprinde nimic. Am discutat (n.r. cu cei din conducere), dacă nu mai sunt mulțumiți, eu nu țin de scaun", a spus Toni Petrea.