FOTO Oțelul Galați - U Cluj 1-1 | Fără victorie în Superligă pentru gazde, după ce au fost egalate în ultimele minute ale jocului

Otelul Galati Dorinel Munteanu Radoslav Dimitrov Toni Petrea U Cluj Superliga
Data publicarii: Sambata 12 August 2023, 20:28
Data actualizarii: Sambata 12 August 2023, 20:37

Oțelul Galați și U Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci contând pentru etapa a cincea din Superliga României.

Oțelul Galați - U Cluj 1-1

Final de meci!

Minutul 89 - GOOOL U Cluj! Dan Nistor restabilește egalitatea din penalty, obținut în urma faultului comis de portarul Gorcea.

Minutul 58 - GOOOL Oțelul Galați! Tănasă trimite mingea în interiorul careului de pe partea stângă, de unde Pop preia și șutează cu dreptul, fără șansă pentru Gorcea.

Minutul 53 - Ocazie pentru U Cluj! Dimitrov centrează în fața porții, Chipciu trimite în centrul careului, dar mingea nu este prinsă de niciun jucător al ardelenilor.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - Oțelul Galați marchează, însă reușita este anulată în urma analizei arbitrajului video. Jardan șutează din interiorul careului și marchează, însă reușita sa nu este validată din cauza unui fault anterior.

Minutul 28 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Pop centrează din lovitură liberă, Lovric se înalță și reia cu capul pe lângă poartă.

Minutul 15 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Bodișteanu șutează direct din afara careului, peste poarta apărată de Gorcea.

Minutul 8 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Jardan centrează din lovitură liberă, mingea este deviată, iar Gorcea prinde fără probleme.

A început partida!

Oțelul Galați - U Cluj: echipele de start

Oțelul Galați: Stoian - Zhelev, Yabre, Lovric, Panait - A. Lopez - Cisotti, Jardan - Al. Pop, A. Dimitrov, Bodișteanu

Rezerve: Dur Bozoancă - Tănasă, Zivulic, I. Neagu, F. Ferreira, M. Adăscăliței, G. Cîrjan, G. Nedelea

Antrenor: Dorinel Munteanu

U Cluj: Gorcea - Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Perianu, Bic - Popadiuc, Nistor, Chipciu - D. Popa

Rezerve: Iliev - Oancea, Pițian, A. Hofman, Tescan, Calcan, I. Filip, G. Simion, I. Stoica

Antrenor: Toni Petrea

Oțelul Galați - U Cluj, meci din etapa a cincea din Superligă, se joacă de la ora 18:30 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Oţelul (locul 13, fără victorie, 3 puncte) şi Universitatea Cluj (locul 11, cu 5 puncte) s-au mai întâlnit de 32 de ori în principala competiţie internă, de 12 ori au câştigat gălăţenii, de 13 ori s-au impus ardelenii, iar alte șapte partide s-au terminat la egalitate.

Ultimul Oțelul - U Cluj s-a jucat în 2015

Cea mai recentă dispută directă din campionat a fost tocmai pe 23 mai 2015, un Oţelul - U Cluj 2-1, cu goluri marcate de Hamroun și Tudorie, respectiv Mengolo.

La nivelul băncilor tehnice, Dorinel Munteanu şi Anton Petrea se vor duela în premieră pe prima scenă, informează LPF.

Oțelul are cei mai mulți debutanți în Liga 1, U Cluj a folosit un singur fotbalist străin până acum

22 de jucători a utilizat Oţelul în primele 4 runde, dintre care 14 au debutat pe prima scenă din România, locul 1 la acest capitol.

Doar un singur jucător străin a evoluat pentru Universitatea Cluj în sezonul actual, acesta este experimentatul bulgar Radoslav Dimitrov, care a strâns 210 meciuri în Superligă, locul 6 în topul "all-time" privind prezenţele fotbaliştilor străini în campionatul României.