Thomas Tuchel, start fantastic la Bayern! Bornă impresionantă atinsă încă de la debut

Thomas Tuchel Bayern Munchen Borussia Dortmund Bundesliga Superliga
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 21:06
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 21:06

Bayern Munchen a avut un start fantastic în derby-ul pentru prmul loc cu Borussia Dortmund, din Bundesliga.

După 23 de minute, Bayern Munchen conducea deja cu 3-0. Reușita lui Dayot Upamecano (13') după gafa lui Gregor Kobel și dubla lui Thomas Muller (18', 23') au dus scorul la 3-0 pentru bavarezi.

Thomas Tuchel, start fantastic la Bayern

Pentru Thomas Tuchel este primul meci pe banca lui Bayern Munchen, iar tehnicianul german a atins deja o bornă impresionantă: este primul antrenor al bavarezilor în mandatul căruia se înregistrează la debut trei goluri în doar 23 de minute, potrivit Opta.

De asemenea, Thomas Muller a stabilit și el un record important. Atacantul lui Bayern a ajuns la 25 de duble în Bundesliga, performanță pe care nu o mai deține niciun alt jucător activ în campionatul Germaniei, potrivit sursei citate.

Kingsley Coman a făcut 4-0 în minutul 51, iar Bayern Munchen își recapătă poziția de lider în Bundesliga, cu 55 de puncte, la două lungimi peste Borussia Dortmund. În campionat mai sunt de disputat 8 etape.

Gregor Kobel, gafă de proporții în Bayern Munchen - Borussia Dortmund

În minutul 13, Bayern a deschis scorul după gafa lui Kobel. Dayot Upamecano, stoperul lui Bayern, a trimis o minge către Leroy Sane, din propria jumătate de teren. Pasa a fost prea puternică, iar balonul părea că va ajunge fără emoții la portarul Borussiei Dortmund.

Totuși, elvețianul a luftat incredibil în momentul în care a vrut să degajeze, iar mingea a intrat în poartă, Upamecano fiind creditat cu prima reușită.

"Kobel le-a făcut colegilor o păcăleală de 1 aprilie", "Gafă rușinoasă a lui Kobel", "Dumnezeule! Ce faci, Kobel?", au fost câteva dintre comentariile fanilor pe rețelele sociale după gafa portarului de la Dortmund.