FOTO ȘI VIDEO Portarul lui Dortmund, gafă de proporții în derby-ul cu Bayern: "Păcăleală de 1 aprilie!"

Borussia Dortmund Bayern Munchen Bundesliga Gregor Kobel Germania
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 20:04
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 20:03

Gregor Kobel (25 de ani), portarul Borussiei Dortmund, a avut parte de un start de coșmar în derby-ul cu Bayern Munchen, din runda cu numărul 26 a Bundesliga.

Aflată pe locul secund înainte de această rundă, cu un punct sub liderul Borussia Dortmund, Bayern a început în forță derby-ul în care a debutat pe bancă Thomas Tuchel, iar după 23 de minute scorul era deja 3-0.

Gregor Kobel, gafă de proporții în Bayern Munchen - Borussia Dortmund

În minutul 13, Bayern a deschis scorul după gafa lui Kobel. Dayot Upamecano, stoperul lui Bayern, a trimis o minge către Leroy Sane, din propria jumătate de teren. Pasa a fost prea puternică, iar balonul părea că va ajunge fără emoții la portarul Borussiei Dortmund. Totuși, elvețianul a luftat incredibil în momentul în care a vrut să degajeze, iar mingea a intrat în poartă, Upamecano fiind creditat cu prima reușită.

"Kobel le-a făcut colegilor o păcăleală de 1 aprilie", "Gafă rușinoasă a lui Kobel", "Dumnezeule! Ce faci, Kobel?", au fost câteva dintre comentariile fanilor pe rețelele sociale după gafa portarului de la Dortmund.

Până la jumătatea primei reprize, Bayern Munchen a mai marcat de două ori. Thomas Muller a reușit o dublă pentru bavarezi (18', 23').