Telefon sau inspirație?! Schimbările lui Charalambous, analizate de două legende steliste: „Era normal!”

Elias Charalambous FCSB Gabi Balint Marius Lacatus Superliga Elias Charalambous
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 23:56
Data actualizarii: Luni 10 Aprilie 2023, 00:01

FCSB, doar egal cu CFR Cluj, scor 1-1, într-un meci disputat în deplasare, în etapa cu numărul trei din playoff-ul Superligii.

Condusă cu 1-0 la pauză, FCSB s-a văzut obligată să schimbe încă din primul minut al părții secunde, pentru a forța egalarea. În acest context, Charalambous a efectuat două schimbări în startul reprizei a doua: Dawa i-a luat locul lui Șut, în fața defensivei, în timp de Andrei Cordea l-a înlocuit pe David Miculescu, jucătorul care s-a remarcat cel mai puțin de la roș-albaștri.

Marius Lăcătuș consideră că antrenorul cipriot a făcut aceste mutări, deoarece a încercat să mai câștige înălțime în fața porții, deoarece CFR Cluj a practicat un joc direct, cu mingi aruncate, în centru, către atacanți.

„Eu când am văzut aceste schimbări, m-am gândit că a observat faorte bine faptul că în prima repriză, la mijlocul terenului, ei au pierdut lupta cu cei de la CFR și m-am gândit că vor să echilibreze din punct de vedere al gabaritului. Adică, se așteptau probabil ca CFR-ul să joace la fel, cu aceste mingi directe pe vârfuri, și să aibă în fața fundașilor centrali, doi mijlocași, Popescu și Cristea, care să se poate bate la fel de bine, cum o fac și fundașii...

Așa m-am gândit, dar după aceea am văzut că a fost schimbat și Cristea, deci lucrurile nu au mers conform planurilor”, a spus Marius Lăcătuș, la Digisport.

Gabi Balint, a intervenit peste fostul său coleg de la Steaua, adăugând că, în accepțiunea sa, Șut a fost înlocuit din cauza unor probleme medicale.

„Eu cred că Șut a fost înlocuit din motive medicale și atunci era normal să facă mișcarea aceasta, cu Dawa, pentru că au mai câștigat la înălțime în felul acesta”, a punctet Gabi Balint.

CFR Cluj - FCSB, scor 1-1

În urma rezultatului înregistrat în Gruia, CFR Cluj s-a depărtat la patru puncte de liderul Farul Constanța, în timp ce distanța dintre FCSB și liderul clasamentului crește la cinci lungimi.

Etapa viitoare, CFR Cluj va primi vizita lui Sepsi OSK, sâmbătă (15.04.2023), de la ora 19:00, în timp ce FCSB va întâlni, pe teren propriu, liderul Farul Constanța, luni (17.04.2023), de la ora 20:30.