Ce a spus Alex Băluță despre Dinamo, cu cinci zile înainte de meciul direct

FCSB Alex Băluță Dinamo Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 12:12
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 12:12

Alexandru Băluță (29 de ani) a revenit în România după cinci ani petrecuți în străinătate și a semnat cu FCSB la începutul sezonului 2022/23.

Alex Băluță a fost titular în primul meci oficial al FCSB-ului din noua stagiune, 3-1 vs FCU Craiova. Elias Charalambous l-a utilizat pe fotbalist 70 de minute, înlocuindu-l cu Ovidiu Popescu.

După meciul de la Târgu Jiu, Alex Băluță a vorbit despre Dinamo, echipă proaspăt promovată în Superliga României, după ce a reușit să o învingă pe FC Argeș la barajul de promovare/menținere în primul eșalon cu 8-5 la general.

Alex Băluță a precizat că Dinamo are o echipă destul de bună și că va fi un derby plăcut. De asemenea, fotbalistul a remarcat că nu contează dacă partida se va disputa pe Ghencea, își dorește doar să câștige toate cele trei puncte.

„Ne concentrăm pe jocul nostru, au o echipă destul de bună pentru că au reușit să promoveze, sunt închegați și cred că va fi un derby foarte plăcut. Pentru mine e indiferent unde vom juca, aștept să fie plin stadionul, să dăm totul și să aducem cele trei puncte”, a spus Alex Băluță.

FCU Craiova - FCSB 1-3

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu.

David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Haruț, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Djokovic - Băluță, Miculescu, Coman