Se implică cu jumătate de măsură! Gigi Becali a aprobat schimbarea postului lui Deian Sorescu

Deian Sorescu FCSB Gigi Becali Superliga
Data publicarii: Marti 02 Mai 2023, 16:12
Data actualizarii: Marti 02 Mai 2023, 16:22

FCSB s-a impus cu scorul de 2-1 în partida din deplasare, cu Universitatea Craiova și a urcat pe locul doi.

FCSB a urcat pe locul secund în urma acestui succes, conturat prin golurile înscrise de Andrea Compagno (minutul 44), Deian Sorescu (minutul 84). Golul gazdelor a fost înscris de Elvir Koljic (minutul 90+4 - penalty).

"Roș-albaștrii" a beneficiat de egalul Farului Constanța cu Sepsi OSK (scor 1-1), dar și de eșecul campioanei en-titre, CFR Cluj cu Rapid (scor 3-1).

Deian Sorescu, mutat pe alt post

În meciul cu Universitatea Craiova, Deian Sorescu a fost introdus în repriza a doua, pe postul de mijlocaș dreapta, iar în minutul 84 a marcat din pasa lui Alexandru Pantea, care a evoluat ca fundaș dreapta.

Patronul vicecampioanei României a anunțat că Elias Charalambous vrea să-i folosească pe cei doi pe aceste posturi, lucru aprobat și de Gigi Becali.

"Acum o să-i schimbe postul lui Sorescu. Așa mi-a zis Chalarambous. Mi-a zis 'Dom’le, e păcat ca un jucător de 20 de ani să fie rezervă (n.r. - Alexandru Pantea)'. Pe Sorescu el îl vede mai mult aripă, stânga sau dreapta.

I-am zis (n.r. – lui Elias Charalambous) 'Fă ce vrei, dacă ne-ai adus aici'. Nu știu dacă va fi Pantea titular, el se gândește, o să facă niște antrenamente ca să vadă formula pentru meciul cu Sepsi. Ei știu, antrenamentele lor!

Am vorbit cu el (n.r. – Elias Charalambous), prin MM. Dar nu i-am zis nimic, nu mă mai interesează", a declarat Gigi Becali.