”Scuza” găsită de Paul Iacob după eșecul cu Universitatea Craiova: ”Era mai bine dacă Houri nu lua cartonaș roșu!”

paul iacob Rapid Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 30 Martie 2024, 23:42
Data actualizarii: Sambata 30 Martie 2024, 23:42

Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid cu scorul de 2-1, după ce giuleștenii au condus cu 1-0.

Rapid a deschis scorul prin Funsho în minutul 48, iar oltenii au rămas în zece după eliminarea lui Houri. În minutul 59, Baiaram a restabilit egalitatea, iar câteva minute mai târziu, Mitriță a transformat penalty-ul acordat de Istvan Kovacs după o intervenție a lui Hromada asupra lui Andrei Ivan.

Paul Iacob: ”Era mai bine dacă Houri nu lua cartonaș roșu!”

Paul Iacob apărut extrem de dezamăgit la interviul de la finalul partidei. Stoperul giuleștenilor și-a asumat vina la golul lui Ștefan Baiaram și a transmis că, în opinia sa, Universitatea Craiova a fost superioară Rapidului, chiar și în zece jucători.

Cu toate acestea, fundașul lui Rapid este de părere că lupta la titlu nu este încheiată, iar giuleștenii pot spera în continuare la câștigarea campionatului.

A fost un al doilea duș rece, era mai bine dacă Lyes Houri nu lua cartonaș roșu, poate noi știm să jucăm doar 11 la 11. Îmi asum acel gol, Mitriță mi-a dat mingea printre picioare, poate trebuia să fac mai mult.

Trebuia să gestionăm mult mai bine omul în plus. Cei de la Craiova au făcut un meci foarte mare, s-au apărat fantastic, e meritul lor. Normal, noi trebuia să ne descurcăm mai bine, dar reflectăm, vedem ce am greșit, vom încerca să reparăm acest lucru.

Paul Iacob: ”Rapidul nu va ieși niciodată din lupta la titlu!”

Dacă ne uităm la statistici, Farul a avut două-trei șuturi, două goluri, Craiova două-trei șuturi pe poartă, două goluri. Noi avem ocazii, dar nu reușim să o băgăm în poartă, la prima ocazie luăm gol. Moralul este afectat.

Azi am pierdut în fața unei echipe mult mai bune. Am început foarte bine, dar determinarea lor a făcut diferența. Rapidul nu va ieși niciodată din lupta la titlu, vom încerca să câștigăm, orice este posibil. Suntem acolo toate trei”, a spus Paul Iacob la finalul meciului.