După ce a oficailizat transferul cipriotului Charalampos Kyriakou (30 de ani), căpitanul lui Apollon Limassol, Dinamo pregătește un transfer ca să acopere plecarea lui Dennis Politic la FCSB.
Danny Armstrong (27 de ani) este jucătorul pe care Zeljko Kopic vrea să-l aducă la Dinamo în această vară. Publicația Scottishsun.co.uk a scris despre ofertele pe care le-ar avea pe masă atacantul.
Scoțienii anunță: ”Big-money offer” pentru Danny Armstrong de la Dinamo!
După ce a refuzat două oferte din Scoția, Armstrong, care va deveni liber de contract în această vară după despărțirea de Kilmarnock, este dorit și în Polonia, la Jagiellonia Bialystok, dar sursa citată scrie că Dinamo pregătește o ”ofertă de mulți bani” pentru a-l ademeni în România!
Rămâne de văzut ce decizie va lua jucătorul care a evoluat în cariera sa doar în Scoția și Anglia. Armstrong poate evolua atât pe postul de extremă dreaptă, cât și pe cel de extremă stângă.
Armstrong a bifat 40 de meciuri în sezonul precedent, în campionat, Cupă și preliminariile cupelor europene, reușind să înscrie de trei ori și să ofere alte nouă pase decisive. Site-urile de specialitate îl evaluează la 750.000 de euro pe jucătorul dorit de Dinamo.
Până acum, Dinamo nu a ”rupt gura târgului” la capitolul transferuri, deși oficialii au anunțat 10-12 mutări în această perioadă de mercato. Cristi Mihai (20 de ani), Alexandru Musi (20 de ani), Codruț Sandu (19 ani) și Luca Bărbulescu (19 ani) sunt jucătorii pe care i-a mai transferat clubul.
- În schimbul lui Dennis Politic, Dinamo l-a primit pe Alexandru Musi de la FCSB, dar și o sumă importantă de bani, aproximativ un milion de euro.