Contra, gol de la 30 de metri, un fan a marcat in minutul 92! Mesaj catre Sabau: "Demisia"

Cosmin Contra Ioan Ovidiu Sabau Marian Iancu Poli Iasi Poli Timisoara Superliga
Data publicarii: Vineri 26 Februarie 2010, 22:21
Data actualizarii: Sambata 27 Februarie 2010, 09:19

TIMISOARA 2-1 IASI | Timisoara a invins-o pe Poli Iasi in minutul 95, dar fanii sunt nervosi si ii cer demisia lui Sabau! Contra a dat un gol fenomenal de la 30 de metri!

FAZELE MECIULUI: Timisoara 2-1 Poli Iasi

Meci plin de evenimente la Timisoara 2-1 Poli Iasi. Egalul din prima etapa a returului cu Bistrita i-a enervat la culme pe fani, care au facut tot ce le-a trecut prin cap in acest meci.

In minutul 92, la scorul de 1-1, un suporter al lui Poli a intrat pe teren, a furat mingea si a marcat, fiind luat imediat in primire de fortele de ordine.

Fanii au inceput imediat sa tipe din tribune "DEMISIA" catre Ioan Ovidiu Sabau, fiind nemultumiti de felul cum s-a prezentat echipa, mai ales dupa ce in prima etapa a returului Timisoara a facut 0-0 la Bistrita.

Noroc cu Cosmin Contra. Veteranul a revenit la Poli intr-un meci oficial, dupa transferul din aceasta iarna si a marcat la 4 minute dupa ce a fost introdus in teren printr-o lovitura libera executata perfect de la 25 de metri. Trimite-i aici un mesaj lui Contra.

SABAU: "FANII NU AU DE CE SA-MI CEARA DEMISIA"

"Publicul nu are motive sa imi ceara demisia, pentru ca eu lucrez cu o echipa tanara, pe care trebuie sa o cresc si numai cu rabdare putem ajunge la performanta", a spus Sabau dupa meci.

IANCU: "CONTRA ESTE URIAS!"

Iancu a fost la fel de suparat dupa meci ca fanii lui Poli. Doar Contra si Goga au scapat de cuvintele patrolului:

"N-am simtit nimic special la golul din final, pentru ca eram destul de suparat pentru modul in care am jucat. Goga e unul dintre cei mai buni atacanti din tara, prin evolutiile sale forteaza nationala. Golul lui Goga e o realizare de exceptie, la fel cum a fost golul din partida cu Anderlecht, dar care a fost atunci anulat de un dobitoc de arbitru! Executia lui Goga e de Champions League, o sa faca ocolul Pamantului! De asta l-am cumparat pe Goga, din acest motiv am dat atatia bani pe el si pe alti asemenea fotbalisti: sa inscrie goluri. De Contra ce sa mai spun? Pot eu, un finantator, sa vorbesc despre un astfel de jucator urias? S-a vazut de cand a intrat ca are clasa, provine dintr-un fotbal sanatos. Noi ne continuam drumul nostru, avem o mentalitate de castigatori, dar e clar ca nu putem fi considerati favoriti la titlu.", a spus Marian Iancu la gspTV.

CONTRA: "FANUL A MARCAT GOLUL VICTORIEI!"

Contra e idol deja la Timisoara. La 4 minute dupa ce a fost bagat in teren cu Poli Iasi, fostul jucator al lui Getafe a marcat de la 30 de metri, din lovitura libera!

Contra a reusit sa marcheze chiar la revenirea sa la Timisoara! In toata cariera sa, Contra a mai dat un singur gol la Timisoara, insa nu in Liga I, ci in Liga secunda. Asta este oficial primul gol al lui Contra in Liga I la Poli.

"Acum trebuie sa pregatim in liniste meciul cu Rapid de etapa viitoare. Daca nu am fi castigat, lucrurile se complicau foarte tare in lupta pentru titlu! Lucrurile au stat destul de rau in prima repriza", a spus Contra in direct la DigiSport dupa meci.

Contra a comentat si intrarea fanului Timisoarei pe teren, care a marcat in minutul 92: "A dat golul victoriei. De fapt, noi am batut cu 3-1, nu cu 2-1", a glumit "Gurita"

GRIGORAS: "GOLUL LUI CONTRA A FOST DE PORTAR"

"Fotbalul se joaca pe goluri si in aceasta seara noi trebuia sa batem. A fost nedrept sa pierdem in ultimele secunde. Meritam macar un rezultat de egalitate. Am jucat destul de bine, sper sa-i remontez psihic pe jucatori pentru etapa urmatoare, pentru ca e greu sa pierzi de o asemenea maniera", a spus antrenorul iesenilor.

El a adaugat ca, nu doreste sa-l supere pe Cosmin Contra, dar considera ca reusita acestuia din minutul 57 a fost un gol de portar. "Nu vreau sa-l supar pe Contra, dar golul lui a fost unul de portar si probabil spectatorul care a intrat pe teren le-a purtat noroc si a premeditat golul lui Goga", a mai spus Grigoras.

IORDANESCU: "CONTRA E ANTRENORUL DIN TEREN"

"Contra a ajutat enorm de mult fotbalul romanesc. E un jucator valoros, inca mai poate juca la nivel maxim. El poate fi antrenorul din teren. Ma bucur ca s-a intors in tara, el mai poate aduce mult in plus fotbalului nostru", a spus Anghel Iordanescu DigiSport.

0-1, min 7: Paun
1-1, min 57: Contra
2-1, min 93: Goga

Timisoara a marcat prin Cosmin Contra '57, aflat la primul sau meci oficial de la revenirea in aceasta iarna la echipa timisoreana, si Goga '90+5. Reusita oaspetilor a fost semnata de Paun '7.

Poli Iasi a deschis scorul in minutul 7, prin Georgian Paun, care a reusit sa recupereze balonul la cinci metri in fata portii, dupa ce doi fundasi timisoreni l-au incurcat pe portarul Pantilimon, si l-a trimis in poarta.

FC Timisoara a egalat in minutul 57, scor 1-1, prin Cosmin Contra, care a inscris din lovitura libera, de la peste 25 de metri.

In minutul 5 al prelungirilor, Dorin Goga a adus victoria formatiei FC Timisoara, scor 2-1, printr-un sut de la 19 metri.

Echipele de start:

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 16. Luchin, 14. Mera, 8. Sepsi - 5. Alexa, 55. Bourceanu, 21. Goga, 25. Kozak (34. Contra '53) - 26. Chiacu (33. Mejia '46), 10. Parks (77. Curtean '74). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Poli Iasi: 12. Plesca - 30. Straut, 24. Straton, 23. Ad. Ilie, 3. Costache - 26. V. Negru, 21. Mihajlov, 77. A. Ionescu (15. Buhus '90+4) - 11. Bujor (10. Cr. Constantin '68), 99. V. Badea, 14. Paun (29. Barladeanu '82). Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Mera '25, Contra '60, Mejia '90+1 / Ad. Ilie '62, Costache '65, Straut '86, Plesca '90+3

Arbitri: Sebastian Coltescu (central) - Dragos Iliescu, Octavian Sovre (asistenti) - Florin Marcu (rezerva).

Observator: Laszlo Sajtos.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.