Revine Tavi Popescu la forma din sezonul trecut? Cum a reacționat Dică la adresa "perlei" lui Gigi Becali

fcsb - fcu craiova FCSB Nicolae Dica Superliga tavi popescu Superliga
Data publicarii: Sambata 30 Iulie 2022, 16:30
Data actualizarii: Sambata 30 Iulie 2022, 16:28

Nicolae Dică a câștigat primul meci de pe banca tehnică a FCSB-ului, împotriva georgienilor de la Saburtalo Tbilisi, scor 4-2.

Antrenorul a remarcat o schimbare în lotul FCSB-ului. Becali spunea în urmă cu câteva zile că "nu-l mai recunoaște" pe Tavi Popescu, cel de pe care își dorea să primească cel puțin 50 milioane de euro.

Cu toate acestea, fotbalistul dă semne de revenire, iar Nicolae Dică a fost categoric cu privire la situația acestuia și ce prestație a dovedit în victoria din turul al doilea preliminar Conference League.

Nicolae Dică își pune speranțele în Tavi Popescu

„Cred că s-a văzut o reacție a lui Tavi Popescu de la meciul din Europa. Dacă s-ar analiza și s-ar vedea câte sprinturi a făcut, cum a făcut pressing în zona trei, cum a reacționat după pierderea mingii... cred că ar trebui să ne uităm și la lucrurile defensive pe care le fac anumiți jucători. Pentru mine este important cum reacționează fotbaliștii de atac după ce pierd mingea, cum își creează alte ocazii.”, au fost cuvintele lui Dică, înainte de meciul cu FCU Craiova de duminică seară.

FCSB - Saburtalo Tbilisi

Joyskim Dawa a deblocat tabela înainte de fluierul final al primei reprize (44'), iar Edjouma a majorat scorul în minutul 55. Georgienii au restabilit egalitatea prin Sikharulidze (69') și Tabatadze (78') și se vedeau calificați.

Însă, dorința lui Florinel Coman de a trece mai departe în turul trei s-a îndeplinit, iar fotbalistul a făcut 3-2 în minutul 80, urmat de golul calificării al lui Radunovic din penalty (87').

FCSB va juca împotriva lui slovacilor de la Dunajska Streda pe trei august, de la 21:30, în direct pe PRO TV și VOYO.