Gigi Becali are un remarcat după FCSB - FCU Craiova: ”A fost extraordinar”

Gigi Becali FCSB fcsb - fcu craiova Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 16:20
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 16:20

FCSB a câștigat meciul cu FCU Craiova, scor 2-1, și a reușit să se distanțeze în fruntea clasamentului din Superliga României.

Vicecampioana României a profitat de pașii greșiți făcuți de CFR Cluj și Rapid, care s-au încurcat în această etapă, și s-a distanțat la trei puncte de locul doi după 16 etape.

Florinel Coman și Darius Olaru (penalty) au adus victoria echipei lui Gigi Becali în fața celor de la FCU Craiova. După meci, omul care decide totul la FCSB a avut și un remarcat.

Gigi Becali a remarcat evoluția solidă a lui Alexandru Băluță (30 de ani), despre care a avut cuvinte de laudă și în trecut. Patronul echipei crede că atacantul de 1.66 metri a jucat mai bine decât Florinel Coman.

Gigi Becali: ”Mi-a plăcut foarte tare Băluță”

„Mi-a plăcut foarte tare Băluță. A fost extraordinar! Ce să explic? El face deposedări, e agresiv, driblează. Băluță ăsta, dacă mai avea și simțul porții, era la echipă mare, dar n-are golul, n-are simțul porții.

Mie mi s-a părut aseară că a fost Băluță mai bun decât Coman. Face faza efensivă, aleargă mult”, a spus Gigi Becali, la Fanatik.ro.

Transferat gratis de la Akademia Puskas în vară, Băluță a evoluat în acest sezon în 15 partide pentru cei de la FCSB, pentru care a marcat două goluri și a bifat două pase decisive.

Lăudat în repetate rânduri de Gigi Becali, internaționalul cu opt selecții la naționala României a semnat un contract valabil până în 2025 cu FCSB.

FCSB - FCU Craiova 2-1

Roș-albaștrii au deschis scorul în prima repriză, grație reușitei lui Florinel Coman din minutul nouă. Winger-ul a executat cu finețe o lovitură liberă din banda dreaptă.

În minutul 12, Darius Olaru a majorat diferența după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri. În partea secundă, Blănuță a înscris pentru FCU Craiova în minutul 65.

Cu un om în minus, după ce Vali Crețu a văzut cartonașul roșu în minutul 57 în urma unei intrări dure la Bahassa, FCSB a câștigat cu 2-1 și a obținut toate cele trei puncte.