Gigi Becali laudă un fotbalist de la FCSB după remiza cu Farul Constanța: ”Mai bun decât Șut, Lixandru și Olaru”

FCSB Baba Alhassan fcsb - farul constanta Gigi Becali Superliga Superliga Gigi Becali, patronul FCSB / Foto: Profimedia
Data publicarii: Luni 05 Februarie 2024, 23:59
Data actualizarii: Luni 05 Februarie 2024, 23:55

FCSB a remizat 1-1 cu Farul Constanța, în etapa #24 din sezonul regulat al Superligii României, pe Arena Națională.

Cu o asistență de 17 mii de oameni, FCSB a pierdut două puncte pe finalul partidei cu Farul Constanța. Campioana en-titre a dat lovitura în prelungiri, când Ionuț Larie l-a învins fără emoții pe Ștefan Târnovanu, în urma unui penalty.

Imediat după meci, Gigi Becali a avut o intervenție în forță la televiziunea DigiSport, în care a vorbit despre cele două faze controversate din timpul jocului, dar și despre fotbalistul de la FCSB care l-a dezamăgit.

Totuși, latifundiarul din Pipera a avut un remarcat din angrenajul lui Elias Charalambous & Mihai Pintilii. Gigi Becali l-a lăudat pe Baba Alhassan, fotbalistul cotat la 850.000 de euro de site-urile de specialitate pe care l-a cumpărat în această fereastră de transferuri de la FC Hermannstadt pentru 600.000 de euro.

Patronul roș-albaștrilor a ținut să precizeze că mijlocașul central ghanez e peste Adrian Șut, Mihai Lixandru și Darius Olaru, trei jucători importanți din compartimentul median al FCSB-ului.

”Baba e mai bun decât Șut, decât Lixandru. Chiar și decât Olaru”, a spus Gigi Becali.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, care în 2010 a stat pe banca roș-albaștrilor, a reacționat în urma declarației oferite de Gigi Becali la finalul remizei cu Farul Constanța, evidențiind că latifundiarul din Pipera a vrut doar să-l încurajeze pe Baba Alhassan.

”În miez de noapte a dat-o pe asta (n.r. Gigi Becali despre Baba Alhassan). E un mesaj de încredere. Nu este peste toți. Șut și Lixandru sunt cel mai bun cuplu de mijlocași centrali. Olaru joacă mai avansat. Să vedem acum ce-i dă prin minte să facă la următorul meci”, a precizat Ilie Dumitrescu la DigiSport.

De când a semnat cu FCSB, Baba Alhassan a bifat trei apariții și a reușit să-și treacă în cont un assist, în aproximativ 100 de minute petrecute în echipamentul roș-albaștrilor.

FCSB - Farul Constanța 1-1

După o primă repriză în care a dominat jocul, FCSB a deschis scorul în cele din urmă în partea secundă, în minutul 55, în urma autogolului lui Cristi Ganea.

Pe final, Ionuț Larie a restabilit egalitatea, după ce a fructificat fără emoții o lovitură de pedeapsă, în minutul 90+5, și a smuls punctul pentru Farul Constanța.

În urma acestui rezultat de egalitate, FCSB a rămas în vârful clasamentului cu 51 de puncte, în timp ce Farul Constanța (locul cinci) a ajuns la egalitate de puncte, 37, cu Universitatea Craiova (locul patru).