Reacția lui Aurelian Chițu după ce i-a fost scandat numele în FCU Craiova - Farul Constanța 4-0

Aurelian Chitu Farul Constanta FCU Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 23:34
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 23:44

FCU Craiova a obținut o victorie spectaculoasă în fața lui Farul Constanța, scor 4-0, în etapa a opta din Superliga României.

După eliminarea din play-off-ul Conference League, campioana României nu a avut reacție nici în campionat, fiind distrusă de FCU Craiova, o echipă fără antrenor principal.

Craiovenii au deschis scorul în minutul 18, prin Van Durmen, care a primit o centrare de la Compagnucci. Oaspeţii nu au avut replică, iar oltenii şi-au majorat avantajul în minutul 45+1, când Aurelian Chiţu i-a pasat lui Dragoş Albu, care a înscris stabilind scorul pauzei.

Farul Constanța a continuat jocul slab şi în partea secundă, lucru de care au profitat adversarii. Mai întâi a înscris Baeten, din pasa lui Aurelian Chiţu, în minutul 57, pentru ca Bauza să stabilească scorul final în minutul 80.

Declarațiile lui Aurelian Chițu după FCU Craiova - Farul Constanța 4-0

Jucătorul care a oferit două pase de gol în meciul cu campioana României și care se află într-o formă foarte bună, a fost impresionat de atmosfera din stadion și de faptul că i-a fost scandat numele.

"Nu știi la ce să te aștepți la un meci cu noi. Am reușit să nu mai primim gol, asta e important. Victoria ne va da un moral incredibil, înainte de pauza asta. Sperăm să jucam altceva dupa reluarea competiției. Jucăm un fotbal bun, ne-am apărat foarte bine astăzi.

(n.r. dacă se gândește la un transfer) Vreau să mă bucur de fotbal. Joc fotbal de plăcere, clubul îmi oferă încredere. Sper să contiui tot așa și să avem cât mai multe victorii. Mă bucur că mă simt apreciat aici, este un lucru frumos ca fanii să îți strige numele. Sper să vină cât mai mulți fani de acum înainte", a spus Aurelian Chițu.