FOTO FCU Craiova - Farul Constanța 4-0 | Campioana României, îngenunchiată în Bănie

FCU Craiova - Farul Constanța Etapa 8 Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 23:24
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 23:24

FCU Craiova obține o victorie spectaculoasă în fața celor de la Farul Constanța, scor 4-0, în etapa opta din Superliga României.

FCU Craiova - Farul Constanța 4-0

Final de meci!

Minutul 80 - GOOOL FCU Craiova! Bauza majorează diferența, după ce mingea respinsă de Aioani ajunge la argentinianul care îl învinge pe Aioani cu o scăriță.

• Gică Hagi

Minutul 57 - GOOOL FCU Craiova! Chițu îl driblează pe Popescu în interiorul careului și îi pasează în spate lui Baeten, care nu face decât să îndeplinească o formalitate.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+2 - GOOOL FCU Craiova! Chițu primește mingea în interiorul careului, depășește doi adversari și îi pasează în lateral lui Albu, care șutează fără șansă pentru Aioani.

Minutul 35 - Ocazie pentru FCU Craiova! Chițu întoarce mingea pentru Bauza, care șutează din afara careului, dar peste bara transversală.

Minutul 18 - GOOL FCU Craiova! Gol Compagnucci centrează de pe partea dreaptă, iar Van Durmen lovește perfect cu capul și îl învinge pe Aioani.

Minutul 10 - Ocazie pentru Farul Constanța! Mazilu pătrunde în careu prin apărarea adversă, șutează cu stângul, dar Popa are o intervenție salvatoare.

Minutul 5 - Ocazie pentru Farul Constanța! Kiki avansează pe partea stângă, centrează în careu, mingea ajunge la Artean, care șutează peste poartă.

A început partida!

FCU Craiova - Farul Constanța: echipele de start

FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Lacroix, Henriques, Mascarenhas - Albu, Achim - Baeten, Bauza, Van Durmen - Chițu

Rezerve: Gurău - Negru, Padula, Pop, Sidibe, Blidar, Bahassa, Blănuță, Ibrahim

Antrenor: Dumitru Vasilică (interimar)

Farul Constanța: Aioani - Dussaut, Boli, Popescu, Kiki - Artean, Nedelcu, Grameni - Vînă, Munteanu, Mazilu

Rezerve: Buzbuchi - Grigoryan, Sîrbu, Marins, Popescu, Băluță, Budescu, Queiros, Sali

Antrenor: Gheorghe Hagi

Cele două cluburi se vor înfrunta pe stadionul „Ion Oblemenco” în a opta etapă din startul noului sezon din Superliga României. Marian Barbu va fi la centrul partidei, alături de asistenții săi: Vasile Marinescu și Florin Neașcu. În camera VAR se va afla Rareș Vidican, alături de Raul Ghiciulescu.

FCU Craiova - Farul Constanța, LIVE TEXT de la ora 21:30 | Ambele echipe au mare nevoie de puncte

Ultimul meci dintre FCU Craiova și Farul Consanța s-a întâmplat sezonul trecut. Actuala campioană i-a învins pe olteni, în deplasare, cu 2-1. Andrei Borza și Mihai Popescu punctau pentru dobrogeni, în timp ce William Baeten marca pentru trupa din Bănie.

După șase meciuri disputate în primul eșalon al României, Farul Constanța se situează pe locul opt cu nouă puncte. În consecință, echipa pregătită de Gică Hagi a înregistrat trei victorii și trei rezultate negative.

De cealaltă parte, FCU Craiova se află în subsolul clasamentului pe locul 14. Clubul a obținut până acum două victorii și cinci eșecuri, generând, astfel, doar șase puncte în startul sezonului.