A fost sau nu penalty!? Fotbaliștii lui U Cluj au cerut lovitură de la 11 metri, dar „centralul” Barbu n-a dat nimic

U Cluj Rapid Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 27 Ianuarie 2023, 21:58
Data actualizarii: Vineri 27 Ianuarie 2023, 22:05

Universitatea Cluj - Rapid, duel în etapa cu numărul 23 din Superliga.

Universitatea Cluj și Rapid, două echipe cu obiective diferite, s-a duelat pe Cluj Arena, în etapa 23 din sezonul regulat al Ligii 1.

Giuleștenii au nevoie de cele trei puncte puse în joc pentru a rămâne în coasta liderului CFR Cluj, în timp ce ardelenii vor să se îndepărteze cât mai mult de ultimele locuri, care i-ar putea duce în Liga 2.

Fază controversată la meciul U Cluj - Rapid

Duelul de pe Cluj Arena a fost unul foarte echilibrat, iar starea proastă a gazonului le-a împiedicat pe cele două echipe să-și pună cu adevărat jocul în practică. Deși s-au aflat pe rând în situație de a marca, niciuna dintre cele două formații nu au înscris în primele 45 de minute, intrând la egalitate la vestire, scor 0-0.

Nici după pauză lucrurile nu s-au schimbat prea mult, însă în minutul 66 al meciului a avut loc faza meciului. În urma unui atac în viteză, Oancea a țâșnit în banda stângă, apoi a intrat în careu, viind deposedat de Onea. Ardelenii au cerut lovitură de pedeapsă la intervenția rapidistului, însă arbitrul Marian Barbu, după un scurt consult cu cei din camera VAR, a lăsat jocul să continue.

S-a încheiat 0-0, iar în urma acestei remize Rapid a acumulat 42 de puncte (locul 3), în timp ce U Cluj a ajuns la 23 (locul 13).