Raul Rusescu cere un jucător în echipa FCSB-ului: ”E momentul”

Raul Rusescu FCSB Vlad Chiriches Superliga Raul Rusescu
Data publicarii: Luni 11 Martie 2024, 16:33
Data actualizarii: Luni 11 Martie 2024, 16:33

FCSB va începe play-off-ul din postura de lider în Superliga României, cu un avans de patru puncte față de locul doi, ocupat de Rapid București.

Vicecampioana a pierdut categoric ultimul meci din sezonul regulat, scor 4-0 în fața celor de la Rapid, și vor începe play-off-ul pe teren propriu cu Sepsi OSK

Înainte de primele partide din play-off, Raul Rusescu (35 de ani), fostul campion al României cu FCSB, cere un jucător în prima echipă a lui Gigi Becali.

Raul Rusescu e convins: ”E momentul”

Vlad Chiricheș (34 de ani), fostul său coleg, a revenit recent după accidentare și a fost rezervă în ultimele două partide. Fostul atacant este de părere că fundașul ar trebui să fie inclus în primul ”11” pentru meciul cu Sepsi, alături de Siyabonga Ngezana, în centrul defensivei.

„Eu așa văd echipa la meciul cu Sepsi. Nu îl includ pe Băluță. Vreau să îl văd pe Miculescu vârf, cred că poate juca acolo. Phelipe a avut o explozie de încredere după golul cu Petrolul și merită să joace din primul minut.

N-am informații suplimentare despre situația lui Vlad Chiricheș. N-am mai vorbit cu el în ultima vreme. Dar știu că se antrenează normal. Acesta e momentul potrivit să revină Chiricheș în echipă, în parteneriat cu Ngezana. Revenirile lor vor da o altă dimensiune apărării”, a spus Raul Rusescu, la GSP.ro.

De ce nu a jucat Vlad Chiricheș în Rapid - FCSB

Mulți suporteri ai FCSB-ului și-au manifestat surprinderea întrucât l-au văzut pe banca de rezerve pe Vlad Chiricheș, revenit după o accidentare. Stoperul care a evoluat în Premier League și Serie A nu a fost introdus însă de antrenorul Elias Charalambous niciun minut.

Explicația a venit de la patronul liderului, Gigi Becali, care a vorbit la finalul partidei la televiziunea Prima Sport.

"A contat absența lui Ngezana. Toate au plecat de la 1-0. După ne-am desfăcut și s-a întâmplat ce s-a întâmplat. A contat absența, golul s-a dat de lângă Ovidiu Popescu. Eu am întrebat de Chiricheș, ei au spus că încă nu are ritm de joc. Mai bine jucam cu Lixandru și cu Baba Alhassan", a punctat Becali, sâmbătă seara.