Otelul Galati - UTA Arad Rares Pop Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 14 Iulie 2023, 19:51
Data actualizarii: Vineri 14 Iulie 2023, 19:50

Cele două echipe au deschis sezonul 2022/23 din Superliga României. La pauză, scorul a fost 1-0 pentru UTA Arad, grație reușitei lui Rareș Pop de la finalul primei reprize.

Primul gol al sezonului 2022/23 din Superliga! Rareș Pop reușește să înscrie o bijuterie

Rareș Pop a reușit să marcheze un supergol în meciul de deschidere al noului campionat. Fotbalistul nu i-a dat nicio șansă lui Relu Stoian, cu șutul trimis în minutul 45+5.

Rareș Pop evoluează la nivel de seniori din iulie 2022, când a părăsit echipa under-19 a UTA-ei Arad. Mijlocașul dreapta, cotat la 400.000 de euro, a înscris doar trei goluri sezonul trecut.

Echipele de start

• Oțelul Galați: Stoian - Rus, Yabre, Lopez, Zhelev - Pereira, Neagu, Cisotti - Pop, Fatai, Ursu
  • UTA Arad: Iacob - Roganovic, Benga, Markov, Abeid - Carp, Mihai - Pop, Fabry, Dumitrașcu - Cooper

Oțelul Galați - UTA Arad, înainte de meciul direct

Nou-promovata joacă în meciul de deschidere al noului sezon din Superliga României. Echipa lui Dorinel Munteanu debutează pe teren propriu în duelul cu UTA Arad, care s-a salvat în barajul de promovare/menținere. Oțelul vine după patru remize consecutive obținute în meciuerile amicale disputate în această vară, în timp ce arădenii au bifat două victorii consecutive.

Cele două s-au întâlnit ultima dată în martie 2008, în Liga 1, iar atunci Oțelul s-a impus cu 1-0, după ce câștigase și meciul tur din august 2007 cu 2-1. Ultimul meci câștigat de UTA Arad cu Oțelul a fost în 2003, când se impunea pe teren propriu cu 3-0. Mircea Rednic a făcut „curățenie” la echipă în această perioadă, astfel că mai multe nume noi își vor face apariția.