VIDEO Cea mai mare umilință de Paște din istoria Ligii 1: 8-1! Povestea unui derby incredibil

Steaua Liga 1 paste Poli Timisoara Superliga
Data publicarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 08:05
Data actualizarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 08:06

În 2004, Steaua a reușit o victorie incredibilă împotriva rivalilor de la Poli Timișoara, scor 8-1! Meciul s-a disputat pe 9 aprilie, chiar în Vinerea Mare.

Peste 40.000 de suporteri au asistat la meciul disputat pe arena "Dan Păltinișanu". În ciuda scorului, fanii gazdelor au cântat până la final și i-au încurajat pe jucătorii de la Poli Timișoara.

Rezultat incredibil de Paște

Totul s-a rupt pentru Poli Timișoara în minutul 12. Căpitanul Florin Bătrânu a primit cartonașul roșu, iar apoi Rică Neaga a înscris de la 11 metri. Nicolae Dică a majorat diferența în minutul 30, iar Laurențiu Diniță a punctat și el în minutul 32.

Dică a dus scorul la 4-0, în minutul 36, când a înscris după o centrare perfectă a lui Mihai Neșu. Steaua a condus cu 5-0 la pauză, după ce Sorin Paraschiv și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Rică Neaga a semnat "dubla" în minutul 58, iar Paraschiv l-a copiat în minutul 72. Neaga și-a completat tripla în minutul 75, când a înscris pentru un incredibil 8-0. Poli Timișoara a înscris golul de onoare în minutul 78, când Romulus Buia a marcat de la 11 metri și s-a făcut 1-8. Stadionul a erupt de bucurie după acel gol, deși Steaua conducea cu 8-0!

Echipele folosite

Poli Timișoara: Grigore – A. Dumitru, Șoltuz, Bătrânu (cpt), I. Voicu, Bălace (Poenaru 39') – Balauru (Ionilă 18'; Băd 62'), Buia, Șuleap, R. Stancu – Silvășan. Antrenor: Basarab Panduru.

Steaua: Hamutovski – Ogăraru, Rădoi (cpt.), Răchită (Mutică 77'), Neșu – Fl. Dumitru (Pădureț 62'), Paraschiv, Aliuță (Boștină 54'), N. Dică – Diniță, Neaga. Antrenor: Victor Pițurcă.

Panduru a dat vina pe jurnaliști

Basarab Panduru era la acel moment antrenorul echipei Poli Timișoara. Fostul internațional a oferit o declarație halucinantă după umilința cu Steaua, scor 1-8. El a spus că jurnaliștii sunt de vină pentru acel rezultat:

"Unii dintre voi sunteți niște proști. Așa cum voi nu mă respectați, nu vă respect nici eu. I-ați sunat pe jucatori în ziua meciului și i-ați deconectat. Sunteți niște boi și niste nesimțiți cei care ați făcut asta", a spus Panduru, după meci.

Steaua a terminat pe locul 2 la finalul acelui sezon. Dinamo a triumfat în Liga 1, iar podiumul a fost completat de Rapid. Poli Timișoara s-a clasat pe locul 8 la finalul stagiunii.