Panduru e dur: „Ți se pare normal ca un jucător de primă ligă să facă asta?” Momentul „bizar” comentat de fostul internațional

Basarab Panduru Farul Constanța - Petrolul Ploiești Superliga Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Duminica 19 Februarie 2023, 08:24
Data actualizarii: Duminica 19 Februarie 2023, 08:23

Farul Constanța s-a duelat cu Petrolul Ploiești în etapa cu numărul 26 din Superligă. Meciul a fost LIVE TEXT pe www.sport.ro și s-a încheiat 2-0 pentru echipa de la malul mării.

Trupa lui Gică Hagi și-a consolidat, în acest sens, prima poziție în vârful clasamentului. Farul se situează acum la cinci puncte de ocupanta locului secund, CFR Cluj, însă dețin și avantajul unui meci în plus, cel puțin pentru moment.

În minutul 28 al meciului de la Ovidiu, Denis Alibec i-a pasat cu călcâiul lui Louis Munteanu, iar tânărul jucător a înscris chiar din fața lui Felix Mathaus, care a alunecat chiar înainte ca fotbalistul să șuteze.

Basarab Panduru a comentat momentul respectiv, evidențiind că deplasarea necontrolată a stoperului „lupilor galbeni” se datorează ghetelor de fotbal folosite de fundașul originar din Capul Verde.

„El aici vede, dar îi e frică, nu poate să îl lase pe Alibec şi să facă linia de frică. Aluncă, da. Asta cu alunecatul e altă problemă, treaba ta că joci în turnatele alea sau ce ghete sunt.

Ţi se pare normal ca un jucător de primă ligă să să pună ghetele... (n.r. greşite)? Bănuiesc, nu ştiu.

A picat, alea nu mai pleacă, iar când pleacă, pleacă genunchiul. De aia fac rupturi de ligamente. Înainte erau crampoane mai subţiri, mai gorase, depinde de teren”, a spus Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

Farul Constanța - Petrolul Ploiești 2-0

Echipa de la malul mării a început perfect meciul de la Ovidiu. Louis Munteanu a deschis scorul după ce Denis Alibec i-a pasat cu călcâiul fantastic în minutul 28.

În partea a doua a meciului, Farul Constanța a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Denis Alibec l-a executat fără drept de apel pe Andreas Leitner în minutul 58.