Jucătorul cedat gratis de Universitatea Craiova în iarnă, complet degajat după ce și-a făcut debutul la noua echipă

Paul Papp Etapa 26 Farul Constanța - Petrolul Ploiești Superliga Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 18 Februarie 2023, 23:40
Data actualizarii: Sambata 18 Februarie 2023, 23:39

Fotbalistul a evidențiat motivul pentru care a fost transferat la o altă echipă.

Universitatea Craiova l-a cedat gratis pe Paul Papp la Petrolul Ploiești, după ce a petrecut doi ani și jumătate la echipa de pe Stadionul „Ion Oblemenco”.

Paul Papp a bifat prima apariție în tricoul „lupilor galbeni” în eșecul de la Ovidiu cu Farul Constanța, scor 0-2, și a încasat, totodată, și primul cartonaș galben (63'). Trei minute mai târziu a fost înlocuit cu Mario Bratu.

După meci, fotbalistul a evidențiat faptul că nu se simte deranjat de decizia conducerii de la Universitatea Craiova de a-l ceda în perioada de mercato din iarnă.

„Nu m-a deranjat. Dânsul a spus că are alte planuri, că vrea să întinerească echipa. Nu m-a deranjat deloc, chiar ne-am salutat și ținem legătura în continuare. Am rămas prieteni și nu avea cu ce să mă supere”, a spus Paul Papp la finalul meciului de la Ovidiu.

Echipa de la malul mării a început perfect meciul de la Ovidiu. Louis Munteanu a deschis scorul după ce Denis Alibec i-a pasat cu călcâiul fantastic în minutul 28. În partea a doua a meciului, Farul Constanța a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Denis Alibec l-a executat fără drept de apel pe Andreas Leitner în minutul 58.

Petrolul Ploiești, în perioada de mercato

Veniri - Paul Papp (România / 33 de ani / fundaș central / CSU Craiova / liber de contract), Seniko Doua (Coasta de Fildeș / 21 de ani / fundaș dreapta / SO Armee / 15.000 de euro), Jefferson Nogueira (Brazilia / 29 de ani / mijlocaș central / Moreirense / liber de contract), Robert Moldoveanu (România / 23 de ani / atacant / FCV Farul / contract reziliat), Stefan Purtic (Serbia / 24 de ani / închizător / FK Vozdovac / liber de contract), Cosmin Achim (România / 27 de ani / fundaș central / FC Voluntari / liber de contract).

Plecări - Gabriel Tamaș (România / 38 de ani / fundaș central / Concordia Chiajna / contract reziliat), Simon Măzărache (România / 30 de ani / atacant / ARO Câmpulung / contract reziliat), Raul Avram (România / 29 de ani / portar / Minaur Baia Mare / contract reziliat), Mirko Ivanovski (Macedonia de Nord, Bulgaria / 33 de ani / atacant / Concordia Chiajna / contract reziliat), Marius Cioiu (România / 23 de ani / mijlocaș dreapta / FC Botoșani / liber de contract), Eugeniu Cebotaru (Moldova, România / 38 de ani / mijlocaș central / retras din activitate), Mihai Velisar (România / 24 de ani / fundaș stânga / Concordia Chiajna / împrumutat), Alberto Olaru (România / 24 de ani / fundaș dreapta / contract reziliat), Sebastian Moroz (România / 24 de ani / portar / contract reziliat).