Declarație plină de fair-play a lui Florin Pîrvu după înfrângerea cu Farul: „Am venit aici să ne închidem!”

florin pirvu Petrolul Ploiesti Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 18 Februarie 2023, 23:47
Data actualizarii: Sambata 18 Februarie 2023, 23:51

Farul s-a impus în fața Petrolului Ploiești în etapa cu numărul 26 a Superligii României, scor 2-0.

Constănțenii au câștigat meciul cu Petrolul datorită golurilor marcate de Louis Munteanu și Denis Alibec. „Lupii galbeni” nu au reușit astfel să lege două victorii consecutive, după ce s-au impus pe teren propriu cu FC Hermannstadt, scor 2-0. În urma înfrângerii, Petrolul se află pe locul șapte în clasament, având 33 de puncte în 26 de meciuri jucate.

Ce a spus antrenorul Petrolului după înfrângerea cu Farul

Antrenorul ploieștenilor a dat o lecție de fair-play la finalul meciului, admițând superioritatea clară a rivalei în meciul disputat la Ovidiu. Florin Pîrvu i-a felicitat pe constănțeni, asumându-și responsabilitatea pentru rezultat.

„Vreau să felicit echipa Farul Constanța, a făcut un meci foarte bun. Noi am venit aici să ne închidem și să marcăm pe contraatac. Din păcate, am făcut o greșeală. Repriza a doua am început-o foarte bine, apoi a apărut acel penalty. Dar e o victorie meritată a Farului, îi felicit.

Îmi asum mutarea din prima repriză, e responsabilitatea mea și îmi asum. Am suferit mult la pasul final, le-am și transmis la pauză să avem mai multă personalitate. Dar asta e, mergem înainte. Sperăm ca meciurile următoare să obținem puncte.

Ne-au lipsit foarte mult Budescu și Irobiso. Îi așteptăm la antrenamente de săptămâna viitoare. Sperăm ca la meciul cu CFR Cluj să îi avem la dispoziție. Toată responsabilitatea pentru astăzi e a mea”, a declarat Florin Pîrvu.

În următoarea etapă, Petrolul Ploiești joacă pe teren propriu cu CFR Cluj.