Ovidiu Burcă a făcut anunțul, după ce Dinamo a pierdut din nou

Ovidiu Burca Dinamo uta arad - dinamo Superliga Ovidiu Burcă, antrenor Dinamo / Foto: Imago Images
Data publicarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 08:39
Data actualizarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 08:39

Dinamo a pierdut dramatic cu UTA Arad la Oradea, scor 1-2, iar ”câinii” au ajuns într-o situație cât se poate de complicată.

”Roș-albii” au deschis scorul la Oradea în minutul opt prin Dennis Politic, care a înscris cu un șut la colțul scurt.

Dinamo nu a reușit să intre cu avantaj la pauză pentru că UTA a reușit să restabilească egalitatea în minutul 41 prin Claudiu Micovschi, care a fost servit involuntar de Quentin Bena și l-a executat din poziție ideală pe Golubovic.

Arădenii au obținut toate cele trei puncte cu un gol marcat din penalty de Marcelo Freitas în minutul 90+4, în urma unei decizii VAR.

Acum, Dinamo s-a distanțat de restul echipelor din play-out, iar Ovidiu Burcă, antrenorul echipei, a fost întrebat din nou despre postul său.

Ovidiu Burcă: ”Nu am nicio problemă să mă dau la o parte”

Tehnicianul a ținut să transmită faptul că este dispus să renunțe la postul său în cazul în care conducerea va ajunge la concluzia că el este principalul vinovat.

”Nu am avut nicio discuție. Eu nu sunt omul care să renunțe, Dinamo m-a învățat să nu renunț niciodată. Asta încerc să le transmit și băieților.

Dacă cei din conducere consideră că sunt principalul vinovat, nu am nicio problemă să mă dau la o parte. Eu rezist, niciodată, de când m-am apucat de sport, nu au venit ușor lucrurile. Totul a venit după multă muncă și suferință. Prin suferință am ajuns la toate obiectivele pe care le-am avut”, a declarat Ovidiu Burcă.

Dinamo avea mare nevoie de o victorie la Oradea pentru a spera la salvarea de la retrogradare, dar acest lucru nu s-a întâmplat. ”Câinii” rămân cu zece puncte, la cinci distanță de următoarea clasată, FCU Craiova.

Elevii lui Ovidiu Burcă au în față și un program foarte dificil, urmând să întâlnească trei echipe cu pretenții din Superliga României. Va urma meciul cu Universitatea Craiova (deplasare), după care derby-ul cu FCSB (acasă) și întâlnirea cu Sepsi OSK (deplasare).