"Nu înțeleg de ce nu pasăm". Andrei Cordea, reacție dură după înfrângerea cu U Cluj

andrei cordea FCSB U Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 31 Octombrie 2022, 23:05
Data actualizarii: Luni 31 Octombrie 2022, 23:10

Universitatea Cluj a învins-o pe FCSB, scor 2-1, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 16-a a Superligii.

Gazdele au punctat de două ori în prima repriză, prin senegalezul Mamadou Thiam (minutul 32), după o minge pierdută de Adrian Şut, şi prin Ioan Filip (minutul 40), după un balon respins greşit de francezul Malcom Edjouma.

FCSB nu a reuşit să îşi creeze nicio ocazie clară timp de o oră de joc, dar a făcut acest lucru după ce 'U' a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea mijlocaşului brazilian Romario Pires (minutul 57), pentru o intrare dură la Andrea Compagno.

Portarul gazdelor a avut intervenţii providenţiale la mai multe ocazii ale oaspeților, dar nu a mai avut ce face la şutul lui Andrei Cordea (minutul 86), care a marcat singurul gol al vicecampioanei.

Ce a declarat Andrei Cordea după U Cluj - FCSB 2 - 1

FCSB venea după patru victorii consecutive, în timp ce Universitatea pierduse precedentele două partide, cu Farul Constanța şi CFR Cluj.

"Nu îmi amintesc să fi avut foarte multe pase, foarte multe faze. Este vina tuturor, nu doar a fundașilor. Facem erori mari, pierdem puncte, rămânem în urmă, iar celelalte echipe avansează. Chiar nu înțeleg de ce nu vrem să pasăm, suntem jucători cu calitate. Noi suntem de vină", a declarat Cordea la DigiSport.