Nicolae Dică, la două zile de la meciul cu 'U' Cluj: „Vreau să-mi cer scuze. Eram foarte nervos”

u cluj - fcsb Nicolae Dica Superliga Superliga Nicolae Dică
Data publicarii: Miercuri 02 Noiembrie 2022, 18:10
Data actualizarii: Miercuri 02 Noiembrie 2022, 18:08

FCSB a pierdut meciul cu 'U' Cluj din Superligă, scor 1-2, iar asta l-a făcut pe antrenorul roș-albaștrilor, Nicolae Dică, să demisioneze din postura de principal la gruparea din Berceni.

Imediat după fluierul final al partidei cu 'U' Cluj, Eugen Neagoe a venit la Dică să-i strângă mâna, însă tehnicianul FCSB-ului a plecat nervos la vestiar, iar asta l-a deranjat pe antrenorul lui 'U' Cluj.

La două zile de la meciul care l-a făcut să-și „facă bagajele” de la trupa din Berceni, Dică a înțeles gestul pe care l-a făcut și și-a cerut iertare față de Eugen Neagoe.

Ce a transmis Nicolae Dică

„Vreau să-mi cer scuze faţă de domnul Neagoe. Am înţeles că a venit după joc. A fluierat finalul şi am plecat foarte nervos. Nu l-am văzut. Vreau să îi prezint scuze dânsului.

Am înţeles că a vorbit despre acel moment. Nu îmi stă în caracter să nu salut pe cineva. Ne-am salutat înainte de joc. La finalul jocului, rar m-am salutat cu un antrenor.

Eram foarte supărat şi nu l-am văzut. Mi-a zis şi Vio Tănase după meci. Nu a fost ceva intenţionat. Eram foarte nervos şi am plecat direct la vestiar”, a spus Nicolae Dică, potrivit Orange Sport.

'U' Cluj - FCSB 2-1

'U' Cluj a început abrupt duelul cu FCSB de pe Stadionul "Cluj-Arena", reușind, în acest sens, să obțină trei puncte importante în evitarea retrogradării.

Mamadou Thiam a deblocat tabela în minutul 32, iar Filip a majorat diferența în minutul 40, cu cinci minute înainte de fluierul final al primei reprize.

În partea a doua a jocului, Thiam a zguduit transversala cu un șut extrem de puternic, însă tabela nu s-a modificat, cel puțin pentru moment.

În minutul 57, Romario Pires a văzut cartonașul roșu după o intrare riscantă la Andrea Compagno și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.

Andrei Cordea a redus din diferență în minutul 86, dar prea târziu ca FCSB să mai poată înscrie un gol și să restabilească egalitatea.

În următoarea partidă, FCSB se va duela cu West Ham în Conference League joi, de la ora 22:00, în timp ce 'U' Cluj va face deplasarea în Bănie pentru meciul cu Universitatea Craiova de sâmbătă, 5 noiembrie, ora 21:00.