Nicolae Dică era gata de plecarea de la FCSB! Anunțul făcut după meciul cu Petrolul

Nicolae Dica FCSB Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 07:59
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 07:59

Nicolae Dică, antrenorul celor de la FCSB, a recunoscut după victoria cu Petrolul, de la Ploiești, scor 2-0, că se gândea inaintea jocului că ar putea părăsi echipa.

FCSB a obținut o gură importantă de oxigen după victoria de la Ploiești și, pentru prima dată în acest sezon, are două victorii consecutive în Superliga. Vicecamioana României ocupă acum locul 12, cu 14 puncte, însă are două restanțe de disputat.

Nicolae Dică: "Nu știu dacă plecam de la FCSB. Depinde cum pierdeam"

La finalul meciului de la Ploiești, Nicolae Dică a mărturisit că se gândea la scenariul conform căruia putea pleca de la FCSB în cazul unui eșec cu Petrolul.

"Nu știu (n.r.- dacă ar fi plecat de la FCSB dacă pierdea cu Petrolul), depinde cum pierdeam. Dacă aveam 10 ocazii, dominam și ei dădeau un gol pe contraatac... Normal că te gândești, nu s-au schimbat niciodată jucătorii și să rămână antrenorul. E o victorie muncită. Am încredere în ceea ce muncesc în fiecare zi", a spus Nicolae Dică, după meci.

Pentru FCSB urmează partida cu Silkeborg, din grupele Conference League, pe teren propriu, joi, de la ora 22:00, ÎN DIRECT pe Pro Arena și VOYO.

Nicolae Dică a preluat FCSB pe 26 iulie, iar până acum a înregistrat șapte victorii, cinci remize și cinci înfrângeri.

Nicolae Dică: "Trebuie să ne luăm revanșa cu Silkeborg"

FCSB a avut una dintre cele mai bune evoluții ale startului de sezon. Elevii lui Nicolae Dică s-au impus cu 2-0 în fața Petrolului Ploiești, chiar pe "Ilie Oană".

Joyskim Dawa a deschis scorul în minutul 45+2, după o fază excepțională creată de Billel Omrani. Florinel Coman a închis tabela la 2-1 în minutul 47 și a decis soarta meciului.

"Nu trebuie să mai vorbim acum despre meciul din Danemarca, a trecut. Suntem la a doua victorie consecutivă în campionat. Până acum suntem în grafic.

În Europa trebuie să ne luăm o revanșă cu cei de la Silkeborg și vedem feedback-ul jucătorilor din această seară", a mai spus Dică.