Petrolul Ploiești - FCSB 0-2 | Nicolae Dică e cu gândul la meciul cu Silkeborg după victoria de pe "Ilie Oană": „Avem o revanșă de luat”

Petrolul Ploiesti - FCSB Nicolae Dica Superliga Superliga Nicolae Dică
Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 00:00
Data actualizarii: Duminica 09 Octombrie 2022, 23:50

FCSB a câștigat cu Petrolul Ploiești pe "Ilie Oană", scor 2-0.

După victorie, Nicolae Dică a vorbit despre evoluția FCSB-ului și a evidențiat faptul că în Conference League va folosi o echipă de bază.

„Nu am dat voie adversarului să aibă o ocazie de a marca, dar în ultimele 15-20 de minute am făcut contrariul. Nu îmi doream asta, dar vreau să-i felicit pe băieți pentru curajul avut.

Nu trebuie să mai vorbim acum despre meciul din Danemarca, a trecut. Suntem la a doua victorie consecutivă în campionat. Până acum suntem în grafic.

În Europa trebuie să ne luăm o revanșă cu cei de la Silkeborg și vedem feedback-ul jucătorilor din această seară.

Coman a cerut schimbare pentru niște crampe. Radunovici a cerut schimbare. Tamm nu e nici el 100%. Eu sper că până la meciul de duminică să-i recuperăm.

Mă bucur pentru el (n.r. Coman) că a reușit să marcheze în seara asta și pentru atitudinea pe care a avut-o și astăzi și la meciul cu FC Argeș. Sper că a reușit să înțeleagă că trebuie să fie liderul echipei.

Nu știu, depinde cum pierdeam. Că dacă aveam 10 ocazii și nu reușeam să marcăm... Te gândești și la asta, că niciodată nu au plecat toți jucătorii și să rămână antrenorul.

E bine că nu am primit gol în această seară. E o victorie muncită. Trebuie să avem aceeași atitudine de acum încolo la fel ca în ultimele două meciuri.

Am încredere în ceea ce fac, în ce lucrez în fiecare zi. O fac cu încredere și pasiune și încerc să fac totul să fie bine.

Am văzut tragerea astăzi, avem șanse de calificare. Elveția să zicem că e peste celelalte echipe. Dacă nu ne batem la primul primul loc, la doi sigur avem șanse.”, au fost cuvintele lui Nicolae Dică după meci.

Petrolul Ploiești - FCSB 0-2

FCSB a avut una dintre cele mai bune evoluții ale startului de sezon. Elevii lui Nicolae Dică s-au impus cu 2-0 în fața Petrolului Ploiești, chiar pe "Ilie Oană".

Joyskim Dawa a deschis scorul în minutul 45+2, după o fază excepțională creată de Billel Omrani. Florinel Coman a închis tabela la 2-1 în minutul 47 și a decis soarta meciului.

În următoarea partidă, FCSB se va duela cu Silkeborg pe Arena Națională în grupele Conference League, joi, de la ora 22:00, pe PRO ARENA.

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești va face deplasarea în Bănie, pe "Ion Oblemenco", pentru jocul din etapa a 14-a cu Universitatea Craiova, sâmbătă, de la ora 21:00.