Data publicarii: Sambata 25 Martie 2023, 10:41
Data actualizarii: Sambata 25 Martie 2023, 10:40

Cotat la 700.000 euro, conform site-urilor de specialitate, Ermal Krasniqi a fost transferat în periaoda de mercato din iarnă de la FC Ballkani pentru 200.000 euro, moment în care era apreciat de Transfermarkt la doar 375.000.

Neluțu Varga, patronul lui CFR Cluj, a vorbit despre situația lui Ermal Krasniqi și a evidențiat faptul că-l va păstra pe kosovar atât timp cât fotbalistul ajută echipa, iar în momentul în care poate încasa cei mai mulți bani pe el, îl va transfera.

„Eu zic că e un jucător foarte talentat cu un potențial mare, dar cred că mai are nevoie de un timp de adaptare ca să își exprime valoarea. (n.r. – spunea Dan Petrescu că nu crede că din vară îl va mai antrena) Asta e părerea dânsului.

Deocamdată, eu nu l-am cumpărat ca să îl vindem în 3 sau în 5 luni. L-am cumpărat să ne ajute și apoi bineînțeles când va atinge nivelul de apogeu să poată să ajute clubul și profesionist și financiar, atunci îi vom da drumul.

Dar până atunci ne ajută pe noi. (n.r. – sunt șanse să îl vedem și sezonul viitor la CFR?) Da, da”, a spus Neluțu Varga, potrivit Fanatik.

Neluțu Varga a dezvăluit câți bani a pierdut la CFR Cluj

Neluțu Varga, patronul lui CFR Cluj, a vorbit despre pierderile în capital de la echipa din Gruia. Afaceristul a precizat că, în ciuda faptului că s-a scuturat de 30 milioane de euro, își dorește să-și recupereze banii în 8-10 ani prin investițiile făcute.

„Noi avem o altă strategie și eu sper că de la vară încolo clubul să meargă pe un profit chiar bun. Și investiția n-am făcut-o ca să o recuperez în doi ani! Am făcut-o pur și simplu să îmi recuperez banii în 8-10 ani

Deci e important să fie sustenabil clubul și de acolo să aducă beneficii corespunzătoare care să mă satisfacă pe mine. Grosso modo, am pierdut în jur de 30 de milioane de euro, dar eu privesc lucrurile pe termen mediu și lung”, a spus Neluțu Varga, potrivit Fanatik.

CFR Cluj - Rapid București 2-2, primul meci al ardelenilor în play-off-ul Superligii

Ardelenii au început în forță meciul din Gruia. Rangelo Janga a deschis scorul dintr-un penalty, iar giuleștenii nu s-au dat bătuți. Mattias Kait a restabilit egalitatea în minutul 10.

Prima parte a meciului nu s-a încheiat, însă. Bismark Boateng a a readus-o pe CFR Cluj în avantaj, la 13 minute de la golul lui Kait, în minutul 23.

Repriza secundă a adus egalarea pentru formația dirijată de Adrian Mutu. Răzvan Onea l-a învins pe Simone Scuffet, iar Rapidul a plecat cu un punct de la Cluj.