"N-au înțeles cine e șeful!" Ioan Ovidiu Sabău, total surprins de ce se întâmplă la o forță din campionatul României

Ioan Ovidiu Sabau Mirel Radoi Superliga Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 17:29
Data actualizarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 17:49

Universitatea Craiova a remizat marți în deplasare, scor 1-1 cu Chindia, într-un meci restanță din Superliga.

Relația plină de frământări dintre o parte a jucătorilor și antrenorul Mirel Rădoi par a fi doar de domeniul trecutului, însă echipa patronată de Mihai Rotaru nu reușește să facă legea în teren.

Chindia, pregătită de Toni Petrea, fostul antrenor al FCSB-ului, a reușit să contracareze jocul unei formații la care activează mulți fotbaliști de top ai României.

Fostul mare jucător al naționalei, Ioan Ovidiu Sabău, și-a conturat o imagine despre ceea ce se întâmplă la Universitatea. "Moțul", acum analist TV, lasă de înțeles că echipa nu deține un lider în teren, dar trimite săgeți și spre Mirel Rădoi.

"Cred că mulţi dintre ei nu au înţeles cine e şeful la echipă. Încă se regăsesc, încă se caută. Antrenorul principal e cel care trebuie să conducă tot, dar încă sunt negocieri tacite.

O echipă în care există mentalitate, grup şi caracter arată altfel! Au altă stare de spirit, organizare, spirit de sacrificiu. Vii înapoi, îţi ajuţi coechipierul...

Nu prin declaraţii, în joc. Încă nu e creat acel grup, de aceea zic că Mirel are foarte mult de lucru. Sunt oameni acolo cu experienţă, Sorin Cârţu e om de fotbal...", a declarat Ioan Ovidiu Sabău, potrivit Prima Sport.

Partida ar fi trebuit să se dispute în august, dar a fost amânată deoarece Universitatea Craiova era angrenată în Conference League.

• Oaspeţii au deschis scorul prin Creţu, în minutul 13. Gazdele au egalat în minutul 90, prin Daniel Popa.
  • În minutul 69, de la craioveni a fost eliminat Screciu, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Chindia Târgovişte: Căbuz - Căpuşă, Celea, E. Fernandez, A. Ioniţă – Passaglia (Cherchez ’79), Akhmatov (Vorobjovas ’46) – Neguţ (Cooper ’88), Popadiuc, Dumitraşcu (Grubac ’67) - D. Popa. Antrenor: Anton Petrea

Universitatea Craiova: Lazar – Martic (Mateiu ’79), Papp, Găman (Silva ’53), Screciu, Vătăjelu - Al. Creţu, Căpăţână, Nistor – Cîmpanu (Benga ’75), Rivaldinho (Ivan ’75). Antrenor: Mirel Rădoi

Cartonaşe galbene: / Găman ’16, Screciu ’16, ‘69

Cartonaş roşu: / Screciu ‘69