Mircea Rednic dezvăluie, după thriller-ul de la Arad: ”Două incidente neplăcute la vestiar”

UTA Arad - FC Voluntari Mircea Rednic Superliga Superliga Mircea Rednic / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Luni 18 Martie 2024, 19:58
Data actualizarii: Luni 18 Martie 2024, 19:57

UTA Arad a învins-o pe FC Voluntari cu 4-3 luni seară, în prima etapă a play-out-ului Superligii României.

După meci, Mircea Rednic și-a felicitat elevii pentru efortul depus pe ”Francisc von Neuman”, dar a punctat și că a avut loc o mică dispută în vestiar, după primele 45 de minute derulate din meci.

De asemenea, antrenorul celor de la UTA Arad a cerut răbdare și a amenințat că ar putea să o părăsească pe ”Bătrâna Doamnă” în cazul în care își pierde el primul răbdarea.

”Au fost două echipe care au jucat. Ne-am dorit cele trei puncte. Mulțumit, fericit de jucători. De felul cum au reacționat. Că nu e ușor. Cred că de două ori am fost conduși, sunt puțin obosit acum.

Mă bucur de schimbări, asta vreau să facă jucătorii care intră. Mi-au demonstrat că mă pot baza pe ei. Mergem înainte.

Jucătorii de care lumea spunea că nu au calitate, uite că au calitate. Îmi era puțin teamă, mai ales după ce am ratat play-off-ul, dar băieții au reacționat bine.

Acum trebuie să pregătim următorul meci. Avem mai puțin de două săptămâni.

La pauză au fost două incidente urâte care nu trebuie să se întâmple în vestiar. Câteva reacții care nu mi-au plăcut. Dar eu am răbdare, experiență, trec, iert, dar nu uit!

Victoria e meritată, adversarul a participat la acest spectacol. Răbdare, că m-am săturat.

Toți sunteți Mourinho! Haide, Mourinho, găsește-ți echipă și poate mă lasă și pe mine lumea în pace. S-ar putea să îmi pierd eu răbdarea și nu ar fi bine pentru tot ce s-a creat aici”, a spus Mircea Rednic.

UTA Arad - FC Voluntari 4-3

Adam Nemec (FC Voluntari) a deschis scorul în minutul 28, iar Joao Pedro a restabilit egalitatea în minutul 38, dar ilfovenii au intrat la pauză în avantaj, grație reușitei lui Igor Armaș din minutul 45+1.

În partea secundă, Johana Omondi a dus scorul la 2-2 și Alexandru Tudorie a adus-o pe UTA Arad pentru prima dată la conducere prin golul său marcat în minutul 80.

În prelungiri, George Merloi a restabilit egalitatea (minutul 90+2), însă gazdele au dat lovitura de grație în minutul 90+6, prin Joao Pedro, care a realizat ”dubla”.