Mihai Stoica trage concluziile după golul anulat al lui Florinel Coman: ”Discuția e mult mai amplă! Totul pleacă de aici”

FCSB Florinel Coman Mihai Stoica Superliga Mihai Stoica, oficial FCSB/sursa foto: Imago
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 20:23
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 20:22

FCSB a remizat cu CFR Cluj în etapa #19 din sezonul regulat al Superligii României, scor 1-1.

Cele două echipe și-au dat întâlnire pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia. La capătul celor 90 de minute, după un meci cu multe faze pe spațiile porților adverse, FCSB și CFR Cluj au împărțit punctele.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, a vorbit la o zi după meci și a subliniat faptul că reușita splendidă a lui Florinel Coman nu ar fi trebuit să fie anulată, pentru că Vali Crețu nu l-ar fi atins pe Philip Otele.

În minutul 51 al meciului, șeptarul vicecampioanei a înscris un gol de generic, doar că Sebastian Colțescu s-a dus la monitorul VAR și a invalidat reușita după ce a constatat un posibil fault comis cu 25 de secunde înaintea golului.

”Discuția e mult mai amplă. Trebuie plecat cu ce s-a întâmplat la golul marcat de CFR. Sunt niște faze mai mult decât alarmante. O intrare brutală și apoi un fault clar nesancționat. Uitați-vă cum intră Mogoș în Compagno, e la limita cartonașului galben. Nu are nicio intenție să joacă mingea. Merge faza mai departe, fault clar la Ngezana, dar cum să lași jocul după faultul lui Mogoș asupra lui Compagno. Colțescu bagă fluierul în gură, dar faza merge mai departe, iar Colțescu vede foarte bine. Ghinguleac nu ridică fanionul la fault. După corner și iese golul lui CFR.

A lăsat jocul liber, foarte bine. La faza în care se anulează golul lui Coman - unul dintre cele mai frumoase - și dacă l-ar fi atins Crețu, tot nu era fault, dar nu îl atinge! Otele chiar simulează. Pe mine nu mă interesează deloc ce spun unii și alții. Crețu atinge mingea, lasă piciorul jos, iar Otele simulează! Nu îl atinge Crețu. Unde îl atinge, la ce? La tibie, la peroneu, la maleola? Piciorul este jos, nu îl atinge. Toți cei care analizează le este imposibil să fie obiectivi. Unii sunt hateri de meserie, alții n-au reușit într-o carieră, iar după aia vor să pară interesanți. Oameni buni, nu este fault, iar Găman nu are voie să intervină în faza asta.

Și dacă l-ar atinge tangențial, asta nu e o fază la care VAR-ul să considere că e o greșeală flagrantă și să îl cheme pe arbitru”, a spus Mihai Stoica la televiziunea OrangeSport.

CFR Cluj - FCSB 1-1

Panagiotis Tachtsidis a deblocat tabela de marcaj în minutul șapte al meciului, doar că Darius Olaru a restabilit egalitatea după un assist elegant provenit de la Florinel Coman, în minutul 26.

În partea secundă, șeptarul FCSB-ului a înscris o superbitate de gol de la aproximativ 30 de metri, însă reușita sa a fost anulată după ce Sebastian Colțescu a revăzut la monitorul VAR un fault comis anterior reușitei.

La capătul celor 90 de minute, cele două echipe au împărțit punctele, iar FCSB (38 de puncte) a ratat șansa să se distanțeze de ocupanta locului secund, CFR Cluj, care rămâne pe doi cu 33 de puncte.