Dinamo - U Cluj 0-1 | "Câinii roșii" ajung la cinci înfrângeri consecutive, ardelenii urcă pe loc de play-off

dinamo - u cluj Dinamo U Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 22:40
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 22:57

Dinamo nu a reușit să oprească seria rezultatelor nefavorabile, pierzând și meciul cu U Cluj, de pe teren propriu, scor 0-1.

Formația antrenată de Ovidiu Sabău a urcat pe locul cinci în clasament, la doar două puncte în spatele celor de la Rapid.

De cealaltă parte, Dinamo este la a cincea înfrângere consecutivă și are doar zece puncte, cu un punct mai mult decât FC Botoșani.

Dinamo - U Cluj 0-1

Final de meci!

Minutul 80 - Ocazie pentru Dinamo! Abdallah îi pasează lui Țîră, care ajunge în fața porții, însă trimite pe lângă.

Minutul 46 - Ocazie pentru Dinamo! Gregorio îi pasează foarte bine lui Politic în partea stângă, însă acesta șutează direct în Iliev.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 40 - Ocazie pentru Dinamo! Gregorio deviază cu capul mingea venită din centrare de pe partea stângă, dar lovește bara transversală.

Minutul 21 - Ocazie pentru U Cluj! După o pasă greșită a dinamoviștilor, Popa recuperează mingea, șutează de la marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 7 - Ocazie pentru Dinamo! Amzăr îi pasează lui Politic, acesta avansează în partea stângă și centrează în fața porții, dar Iglesias trimite peste poartă.

Minutul 2 - GOOOL U Cluj! Dan Nistor deschide scorul cu un șut la colțul lung, după ce primește o pasă de la Daniel Popa, în interiorul careului.

A început partida!

Dinamo - U Cluj: echipele de start

Dinamo: Golubovic – Lucas Alves, Bena, Patriche – De Moura, N. Roșu, Ilic, Amzăr – Dani Iglesias, Gregorio, Politic.

Rezerve: Began – Țîră, Abdallah, Bordușanu, Bani, R. Grigore, Dr. Irimia, Cr. Costin, Ghezali.

Antrenor: Zeljko Kopic

U Cluj: Iliev – Oancea, Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu – Simion, Doukoure – I. Stoica, Nistor, Chipciu – D. Popa.

Rezerve: Gorcea – Peteleu, Pițian, Fossati, Bic, Cîmpanu, V. Gheorghe, Silaghi, Manu.

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Dinamo București este într-o situație delicată în Superliga României. Vine după patru înfrângeri consecutive și este pe penultimul loc, cu doar zece puncte și cel mai slab atac din campionat, cu zece goluri marcate.

Dinamo București - Universitatea Cluj, ora 20:45, LIVE TEXT

”Câinii” sunt obligați să câștige pe teren propriu meciul cu Universitatea Cluj pentru a nu se distanța de următoarea clasată, FCU Craiova, care are deja un avans de opt puncte față de echipa lui Zeljko Kopic.

De partea cealaltă, U Cluj are 26 de puncte, iar cu o victorie pe ”Arcul de Triumf” poate urca pe locul cinci în Superligă.

„M-am conformat cu situația de la Dinamo, pentru mine cel mai important este să văd că jucătorii doresc să muncească, acest lucru e și punctul de plecare.

Neluț Roșu a avut ceva probleme, dar este valid pentru mâine. Mai sunt 2-3 jucători care au avut ceva probleme la stomac și cred că și voi fi pregătiți pentru acest meci. N-am văzut terenul, dar am înțeles că după partida de rugby nu e cel mai bun gazon. Trebuie să ne adaptăm cu ceea ce avem.

Totuși, așa va fi pentru ambele formații”, a spus antrenorul croat al lui Dinamo, care a bifat deja două meciuri la noua sa echipă: o înfrângere și un rezultat de egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 95 de ori, de 52 de ori s-au impus bucureştenii, de 21 de ori au câştigat clujenii, iar alte 22 de partide s-au terminat la egalitate.