Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 17:34
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 17:34

Ivaylo Petev (48 de ani) se află pe banca tehnică a celor de la Universitatea Craiova din noiembrie 2023.

Sub contract până în iunie 2026, s-a discutat în ultimele zile despre posibila despărțire a lui Ivaylo Petev de gruparea din Bănie, iar Mihai Rotaru, finanțatorul Universității Craiova, a dezmințit informațiile și a clarificat lucrurile.

Patronul a scos în lumină faptul că Ivaylo Petev va rămâne la Universitatea Craiova, în ciuda evoluției slabe a echipei, despre care Mihai Rotaru a vorbit fără ocolișuri și a punctat că oltenii nu se află în cea mai bună formă în acest moment.

”A fost la antrenament, a fost pe teren, a fost la refacere! E clar că noi nu suntem în cele mai bune zile ale noastre. Am avut perioade mai bune decât asta din punct de vedere sportiv, mediatic. Repet, a fost la antrenament, inclusiv pe teren!

Eu pot să vă spun că nu am discutat cu Ivaylo după meciul de la Botoșani care, sigur, a fost o nebuloasă pentru toată lumea, dar am o întâlnire între patru ochi mâine și nu discutăm vreo reziliere sau ceva!”, a spus Mihai Rotaru la televiziunea DigiSport.

De când a preluat-o pe Universitatea Craiova, Ivaylo Petev a bifat 12 prezențe la cârma oltenilor și a înregistrat o medie de 1.58 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Universitatea Craiova se află pe locul cinci în sezonul regulat al Superligii României cu 39 de puncte. După 26 de etape, trupa din Bănie a obținut 10 victorii, nouă rezultate de egalitate și șapte înfrângeri.

FC Botoșani - Universitatea Craiova 2-2

Juan Kaprof a deschis scorul în minutul 17 al confruntării, ca pe finalul primei părți, în minutul 41, să realizeze ”dubla” și să majoreze diferența.

Doar că în repriza secundă Alex Mitriță a dus scorul la 2-1, în timp ce Elvir Koljic a restabilit egalitatea la ultima fază, în minutul 90+5 al partidei.