Mihai Lixandru este sincer după victoria de la Botoșani: ”Lumea voia spectacol, nu s-a putut”

FCSB Gigi Becali mihai lixandru Superliga
Eduard Muntean
Data publicarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 23:55
Data actualizarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 23:59

FCSB s-a impus la limită, scor 1-0 împotriva ultimei clasate din Superligă, FC Botoșani, și rămâne lider în România.

Elevii lui Elias Charalambous au obținut o victorie chinuită în Moldova. ”Roș-albaltrii” au înscris în prima jumătate a primei reprize golul victoriei prin Lixandru, în minutul 23, iar de atunci nu au pus probleme adversarilor. În pofida golului decisiv, goalkeeper-ului Botoșaniului, Ducan, i-a fost acordată distincția ”omul meciului”.

Mihai Lixandru se află la primul gol în tricoul FCSB-ului, după venirea în această vară de la Mioveni. Fotbalistul născut la București a avut nevoie de șase meciuri în campionat pentru a reuși primul gol al carierei în Superligă

”Mă bucur foarte mult pentru primul gol, pot spune că aveam și eu nevoie de puțină încredere. Victorie grea după un meci incomod. Suntem conștienți că lumea voia spectacol, dar noi am intrat în jocul lor. În fiecare an s-a dorit titlul, ne apasă, dar este o persiune pozitivă. Naționalei îî transmit succes la Euro să câștige ambele meciuri.”

FC Botoșani - FCSB 0-1

Echipele de start:

FC Botoșani: Ducan - Benzar, Șeroni, Pius, Țigănașu - David, Dican, Florescu - Adams, Ngoma, Pinson

Rezerve: G. Ureche - Mutombo, Creț, Casap, Dragu, Cărăuși, Mouaddib, Cioiu, Ilicic

Antrenor: Dan Alexa

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Ngezana, Ganea - Djokovic, Lixandru, Olaru - Băluță, Compagno, Coman

Rezerve: Vlad - Crețu, Panțîru, Haruț, Șut, Octavian Popescu, Miculescu, Ovidiu Popescu, Radaslavescu

Antrenor: Elias Charalambous

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 24 de ori în principala competiţie internă, de 18 ori s-au impus roş-albaştrii bucureşteni, un joc a fost câştigat de botoşăneni, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.