Mesajul transmis de Constantin Budescu după Petrolul - CFR Cluj 2-5

Constantin Budescu CFR Cluj petrolul Superliga
Data publicarii: Luni 27 Februarie 2023, 23:00
Data actualizarii: Luni 27 Februarie 2023, 23:00

Petrolul Ploiești a suferit un eșec usturător pe teren propriu contra lui CFR Cluj, scor 2-5, în runda cu numărul 27 din Liga 1.

La pauză, CFR Cluj conducea cu doar 1-0, după golul lui Ciprian Deac, din minutul 11. În partea secundă, campioana s-a dezlănțuit și a mai punctat de patru ori: Daniel Birligea (49), Rangelo Janga (66), Anton Maglica (73) și Nana Boateng (80). Pentru Petrolul au punctat Mario Bratu (77) și Stefan Purtic (82).

Constantin Budescu a intrat pe teren în minutul 64, la scorul de 2-0 pentru CFR Cluj, iar mijlocașul Petrolului a reușit o pasă de gol pentru Mario Bratu.

După meci, Budescu s-a arătat optimist cu privire la rezolvarea problemelor financiare de la Petrolul și a reiterat că obiectivul echipei este salvarea de la retrogradare.

"Din păcate, am pierdut acest meci. Scorul e un pic cam mare. N-am jucat rău în prima repriză. Am primit gol destul de repede. După care, am încercat să revenim. Luăm gol din fază fixă, apoi s-a jucat pe contre. Ei au marcat la fiecare ocazie, iar noi nu am reușit să facem acest lucru, cu toate că am avut câteva ocazii.

Am preferat să nu risc pentru că am stat 10 zile și era destul de greu să joc.

Toate meciurile sunt grele. Urmează joi meciul cu FCSB, duminică cu Craiova. Va fi destul de greu, se va depune mult efort, dar sperăm să ieșim bine din această serie. După care, ne vom concentra pe ce avem de făcut în continuare.

Obiectivul nostru e să ne salvăm de la retrogradare. Nu suntem într-o situație foarte bună, cu toate că am stat acolo, aproape de play-off.

Se încearcă rezolvarea problemelor financiare, toată lumea de pe lângă club se zbată să aducă sponsori, bani. E o situație delicată, dar cu siguranță o vom scoate la capăt.

Mă deranjează scorul, înfrângerea. Puteam face mai mult. Ei au înscris la fiecare ocazie. Noi am avut câteva ocazii pe care nu le-am putut fructifica. Cam ăsta a fost jocul. Ne supără și rezultatul. E a doua oară când primim 5 goluri anul ăsta.

Ne-au încurajat suporterii. ne-au zis să ținem capul sus, să vedem viitorul meci cu FCSB și să obținem puncte. Sunt mai multe echipe care se bat la titlu: CFR, FCSB, Farul, care se țin foarte bine. Zic eu că va fi poate cel mai disputat play-off", a spus Constantin Budescu.

După acest eșec, Petrolul mai are doar șanse teoretice la play-off. Ploieștenii ocupă locul 8, cu 33 de puncte, la opt lungimi în spatele lui Sepsi.

În runda următoare, Petrolul va juca pe terenul lui FCSB, joi, de la ora 20:00.