FOTO Petrolul Ploiești - CFR Cluj 2-5 | Festival de goluri în ultima partidă din etapa 27 a Superligii

Petrolul Ploiesti CFR Cluj Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 27 Februarie 2023, 20:22
Data actualizarii: Luni 27 Februarie 2023, 22:07

După 0-1 la pauză, CFR Cluj s-a descătușat în repriza secundă și a mai marcat de patru ori în poart Petrolului. Ploieștenii au înscris și ei de două ori, iar meciul de pe „Ilie Oană” din etapa 27 s-a încheiat cu victoria ardelenilor, scor 2-5.

Petrolul Ploiești - CFR Cluj 2-5

FINAL

Min. 83: GOOOL Petrolul Ploiești! Stefan Purtic trimite o „torpilă” de la 30 de metri și îl învinge pe Scuffet.

Min. 80: GOOOL CFR Cluj! Boateng și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Min. 77: GOOOL Petrolul Ploiești! Mario Bratu reduce din diferență după un atac în viteză al gazdelor.

Min. 73: GOOOL CFR Cluj! Ardelenii pleacă în atac în flancul drept, Braun centrează în fața porții, de unde Maglica trimite cu „latul” în poartă.

Min. 66: GOOOL CFR Cluj! Deac centrează excelent pentru Janga, care îl învinge pe Leitner cu o lovitură de cap.

Min. 50: GOOOL CFR Cluj! Bârligea reușește să marcheze după o lovitură de la colț, însă arbitrajul video a intervenit pentru un posibil henț la jucătorul ardelenilor. Arbitrul George Găman a validat însă reușita atacantului de 22 de ani. Aproape cinci minute a durat până la validarea golului.

Min. 46: Start în repriza secundă!”

PAUZĂ

Min. 40: Ocazie importantă pentru Petrolul! Jair îl lansează pe Irobiso, care pleacă spre poartă, însă Burcă îi ia fața și protejează excelent balonul.

Min. 31: CFR cere penalty! Ardelenii au cerut lovitură de la 11 metri după ce Mathaus a atins balonul cu mâna, însă arbitrul George Găman a dat dora lovitură de la colț după consultarea VAR.

Min 27: Ocazie pentru Petrolul! Dumitriu este găsit liber în centru și șutează din afara careului, însă mingea trece peste poarta lui Scuffet.

Min. 11: GOOOL CFR Cluj! Krasniqi pleacă în viteză din propriul teren și avansează până marginea careului de 16 metri advers, apoi șutează în forță, însă portarul Leitner intervenit. Mingea sare la Deac, care pune „latul” și trimite mingea în poartă.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START

Petrolul: Leitner - Borța, Pașov, Mathaus, C. Achim, Țicu - Purtici, Seto, Jair -  Budescu, Grozav
Rezerve: Vâlceanu, Romeo Doua, Rădulescu, Purtic, M. Bratu, R. Bucur, Tucaliuc, Budescu, A. Tudor
Antrenor: Florin Pârvu

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Kolinger, Burcă, Camora - C. Deac, Boateng, Muhar, Krasniqi - Janga, Birligea
Rezerve: Sava, R. Bălan, Țîru, Hoban, Bordeianu, Cvek, Petrila, Maglica, Yeboah
Antrenor: Dan Petrescu

Petrolul Ploiești - CFR Cluj, LIVE TEXT de la 20:00

CFR Cluj este la distanță de cinci puncte și are nevoie de o victorie în deplasarea de la Ploiești pentru a rămâne în cursa de urmărire a liderului. De cealaltă parte, Petrolul ar putea să o egaleze la puncte pe FCU Craiova și să păstreze șanse pentru accederea în playoff.

Singura victorie reuşită de prahoveni în ultimele șapte etape a fost cu Hermannstadt, perioadă în care au mai înregistrat o remiză şi cinci înfrângeri.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 23 de ori în principala competiţie internă, de șapte ori au câştigat ploieştenii, de nouă ori s-au impus clujenii, iar alte șapte partide s-au terminat la egalitate.