Mesajul războinic transmis de Vlad Chiricheș, la revenire: "E important că mă simt bine"

Vlad Chiriches Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 23:24
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 23:34

FCSB a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 1-0, la Ovidiu, într-un meci din etapa a doua din play-off-ul Superligii României.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Şut (82), cu o lovitură de cap la cornerul executat de Florinel Coman.

Ce a spus Vlad Chiricheș după victoria cu Farul Constanța

Fundașul central a fost titular integralist, jucând din nou la FCSB după o pauză de opt luni. Ultimul său meci a fost în 28 august 2023 (UTA - FCSB 2-1), în etapa a 7-a.

Apărătorul a mărturisit că este încântat de faptul că a revenit și de faptul că echipa a luptat până la capăt, dezvăluind că va lupta pentru șansa de a fi convocat la națională.

"A fost un meci greu, un meci disputat. Am suferit puțin, au avut o posesie foarte bună. Au pus în practică un joc bun, combinativ, care ne-a pus probleme. A trebuit să suferim, dar cred că momentele acestea sunt importante. Arată că echipa are caracter, are forță!

Adi a lovit mingea bine și a intreat în poartă. E important să dăm goluri și din faze fixe, sunt detalii care schimbă meciurile.

A fost un moment frumos pentru mine. Mă bucur că am revenit. Am dus cu bine cele 90 de minute. E important că mă simt bine și sper să continui, să încerc să îmi ajut echipa să câștige campionatul.

Cred că e mult spus antrenorul din teren, încerc să îmi ajut echipa prin experiența mea, prin lucrurile pe care le-am dobândit atunci când am jucat în afară. Sper să îmi aduc aportul la următoarele meciuri din playoff.

Ne așteaptă un meci greu cu Craiova, un meci important. E clar că va fi o luptă acerbă pentru victorie. Sperăm să ieșim noi învingători și să ne distanțăm foarte mult.

Nu e un lucru bun pentru un jucător tânăr, să fie schimbat așa devreme. Am trăit și eu momente de genul ăsta. Știu că e greu, e frustrant! Sper să aibă încredere în el, să nu cedeze și să continue să se antreneze bine. O să îi vină din nou șansa", a spus Vlad Chiricheș.