Marius Croitoru nu iartă după eșecul cu UTA Arad: „Fotbalul de performanță înseamnă presiune. Trebuie să o suporți”

UTA Arad - FCU Craiova Marius Croitoru Superliga Superliga Marius Croitoru
Data publicarii: Sambata 27 August 2022, 00:16
Data actualizarii: Sambata 27 August 2022, 00:13

UTA Arad a pășit învingătoare în duelul cu FCU Craiova din etapa a șaptea a Superligii.

FCU Craiova a reușit contraperformanța de a bifa încă o înfrângere în această stagiune a superligii. După eșecul cu Petrolul Ploiești din etapa trecută cu Petrolul Ploiești, elevii lui Marius Croitoru au fost înfrânți și de UTA Arad.

Antrenorul de pe banca tehnică a oltenilor a vorbit despre evoluția slabă a echipei și a evidențiat, totuși, că nicio altă echipă din Superliga nu ar putea să-i pună probleme dacă jucătorii nu s-ar destabiliza pe parcurs.

• Marius Croitoru

Croitoru: „Nu cred că este echipă în România să ne pună probleme”

„Un meci frumos, cred că v-a plăcut tuturor. Păcat că nu mi-am recunoscut echipa în prima repriză, pentru că nu sunt ei, nu e valoarea lor. A trebuit să fac niște schimbări și am mai reglat din meci. Din păcate nu am avut forța de a reveni. Nu cred că este echipă în România să ne pună probleme, doar noi singuri o facem. Au început și ei puțin să plutească, dar, ușor ușor, încep să-i aduc cu picioarele pe pământ.

Fotbalul de performanță înseamnă o presiune. Din păcate, unii jucători o resimt și se elimină singuri. Că e a publicului, a antrenorului, trebuie să o suporți. Dacă nu, te elimini singur. Ei trebuie să înțeleagă că performanța înseamnă presiune. Te culci cu ea, te trezești cu ea, te antrenezi cu ea, face parte din viața noastră, cât timp jucăm fotbal. Când reușești să fii mai puternic decât presiunea, câștigi.”, au fost cuvintele lui Marius Croitoru după meci.

UTA Arad - FCU Craiova 2-1

Arădenii au început în forță meciul și au deblocat tabela grație reușitei lui Otele, din pasa lui Jobello, în minutul nouă. Postolachi a majorat diferența chiar înainte de pauză și a trimis-o pe UTA cu un avantaj de 2-0 la vestiare.

În partea a doua a jocului, FCU Craiova a încercat să fie echipa mai periculoasă, a creat faze pe spațiul porții adverse și a marcat prin Gabi Iancu, care a avut câteva ratări mari. Oltenii nu putut să restabilească scorul până la final, iar meciul s-a terminat 2-1 pentru UTA Arad.