„Poate UTA să câștige Cupa României?” Postolachi nu a ezitat și a răspuns imediat

UTA Arad - FCU Craiova Cupa Romaniei Virgiliu Postolachi Cupa Romaniei Virgiliu Postolachi
Data publicarii: Marti 04 Aprilie 2023, 21:28
Data actualizarii: Marti 04 Aprilie 2023, 21:27

UTA Arad s-a duelat cu FCU Craiova în sferturile de finală ale Cupei României.

Echipa de pe „Francisc von Neuman” a reușit să se califice în semifinalele Cupei României, după ce FCU Craiova a plecat înfrântă de la Arad, scor 0-1. UTA va da în faza următoare a competiției interne peste câștigătoarea din meciul FC Hermannstadt - FC Universitatea Cluj.

Virgiliu Postolachi, unicul marcator al meciului, a vorbit la finalul partidei despre șansele UTA-ei de a câștiga Cupa României și, fără să stea pe gânduri, a evidențiat că arădenii pot aduce acasă trofeul!

„Cu Ubbink am o relație particulară, să ne înțelegem bine și în teren și în afara terenului. Nici nu trebuia să se uite, știa că sunt acolo! A dat un assist frumos. Înseamnă mult (n.r. calificarea). Pentru oraș, pentru club. Noi vrem să scriem istoria împreună. Sper că așa o să facem.

Noi suntem focusați pe jocul nostru și vom încerca să câștigăm fiecare meci. (n.r. Poate UTA să câștige Cupa României?) Da!”, a spus Virgiliu Postolachi după meci.

UTA Arad - FCU Craiova 1-0

Gazdele au început în forță partida de pe „Francisc von Neuman”. Virgiliu Postolachi a deschis scorul în minutul 16, iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului, UTA izbutind, în consecință, să treacă de FCU Craiova în sferturile de finală ale Cupei României.

Echipele de start!

• UTA Arad: Kucher - Vukcevic, Chindriș, Benga, Roger - Batha, Bautista - Postolachi, Ubbink, Steau - Milosevic
  • FCU Craiova: Gurău - Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - Ganea, Albu, Asamoah, Mascarenhas - Ibrahim, Blănuță