Mara: "E dureros. Dinamo n-a avut nicio ocazie clara de gol!"

Data publicarii: Duminica 23 August 2009, 23:12
Data actualizarii: Duminica 23 August 2009, 23:29

Bogdan Mara crede ca CFR Cluj merita sa castige derby-ul cu Dinamo din Stefan cel Mare dupa ocaziile avute si pentru felul in care a atacat pe parcrusul meciului.

CONCEICAO: "INFRANGEREA ESTE NEMERITATA!"

Mijlocasul clujenilor spera ca el si colegii sai sa indrepte situatia in care se afla acum echipa la meciul retur cu FK Sarajevo din Europa League.

"E dureros, mai ales ca am avut ocazii mai clare. Am controlat jocul si am avut mai multe situatii. Din pacate noi nu am marcat si ei au facut-o. Am gresit multe pase in prima repriza.

Ne doare aceasta infrangere, spre sa ne revenim cat mai repede. Speram sa reparam ce am stricat la aceste meciuri saptama aceasta la retur. Inca nu suntem la capacitate maxima, dar usor usor ne revenim. Stiam ca Dinamo avea orgoliul ranit si dorea sa faca un meci bun. Ei nu au avut nicio ocazie in repriza a doua, decat sutul lui Niculae. nu ne ramane decat sa reparam tot la meciul cu Sarajevo" a declarat Mara imediat dupa meci.

CONCEICAO: "INFRANRERE NEMERITATA!"
Portughezul de pe banca CFR-ului, Tony Conceicao este si el de acord cu Mara. Dinamo a castigat nemeritat pentru ca elevii sai au avut mai multe ocazii. "Consider ca nu este justa infrangerea de azi, mai ales ca in repriza a doua am avut mai multe ocazii. Insa fotbalul se joaca pe goluri, iar Dinamo a reusit sa inscrie, din pacate. Am tinut cont si de oboseala fizica a mai multor jucatori care au evoluat la Sarajevo si am folosit cativa fotbalisti care un au jucat prea mult si nu a iesit bine pentru noi. Nu cred ca am fost mai relaxati, avand in vedere situatia de la Dinamo, insa am avut probleme in prima parte, cand am facut foarte multe erori si am gresit mai multe pase simple. Asta e, calitatea jocului a fost mai slaba. In repriza a doua am tinut de minge, ne-am creat multe ocazii, insa tot am pierdut. Dinamo nu ne-a surprins cu nimic, nu am tinut cont de problemele lor. Am venit cu gandul de a castiga, insa meciul a fost decis de executia de exceptie a lui Niculae", a spus Conceicao.

Antrenorul a precizat ca pentru CFR Cluj titlul nu este o presiune prea mare, deoarece jucatorii care vin la aceasta echipa stiu de obiectivele acesteia.
Antonio Conceicao a facut referire si la Yssouf Kone, spunand ca este un jucator important, dar absenta sa ar fi trebuit sa fie suplinita cu succes de jucatorii folositi in locul lui: "Kone este un jucator important, insa chiar daca azi a lipsit cei care au intrat in locul lui trebuiau sa faca in asa fel incat sa nu i se simta lipsa".

Dinamo Bucuresti a reusit prima victorie pe teren propriu in actuala editie a Ligii I, dupa ce s-a impus, duminica seara, cu scorul de 1-0 (0-0), in fata formatiei CFR Cluj, in etapa a patra a competitiei interne.
Unicul gol al partidei a fost inscris de Marius Niculae, in minutul 79.