Dinamo traieste! Dinamo 1-0 CFR Cluj! Vezi aici fazele meciului!

Data publicarii: Duminica 23 August 2009, 20:45
Data actualizarii: Duminica 23 August 2009, 22:47

Dinamo a trecut usor peste cosmarul cu Slovan Liberec de joi din play-off-ul Europa League. Oamenii lui Bonetti a reusit sa castige dupa ce Dolha a aparat senzational si dupa un sut superb al lui Niculae!

LIVE TEXT

Final. Dinamo reinvie dupa cosmarul cu Slovan si castiga derby-ul cu CFR!
Min 93: Andrei Cristea patrunde in careul advers si suteaza spre poarta lui Claro, insa trimite in plasa laterala.
Min 89: Bara CFR! Emil Dica suteaza din careu de la 14 metri direct in bara!
Min 81: Cea mai mare ocazie a CFR-ului! Traore este gasit perfect cu o centrare de 40 de metri, acesta reia cu capul din alergare, insa mingea se duce putin pe langa.
Min 79: GOL Dinamo! Marius Niculae inscrie cu un sut superb de la 25 de metri!
Min 75: Dubarbier trece lejer printre fundasii dinamovisti, scapa singur cu Dolha, insa este in unghi si sitului lui este respins de Dolha.
Min 71: Gabi Muresan suteaza in stilul caracteristic de la 35 de metri direct pe poarta, Dolha retine cu greu, insa faza se raceste.
Min 68: Niculae reia cu capul la un corener mingea centrata de Cristea, insa il faulteaza pe Panin si se da fault in atac.
Min 67: Jocul se muta repede la poarta adversa, Muresan deviaza periculos spre propria poarta o centrare a lui Torje.
Min 67: Culio se joaca in careul dinamovist, ii paseaza lui Traore care se intoarce cu doi fundasi de la Dinamo in spate, incearca sa suteze insa este blocat.
Min 63: Suporterii lui Dinamo il cer pe Ganea in teren!
Min 62: Traore a reluat cu capul din corner, insa Dolha a reusit sa prinda.
Min 61: Nei il gaseste perfect pe Dubarbier liber la 18 metri de poarta, argentinianul suteaza din prima, insa Scarlatache respinge din alunecare!
Min 59: Gabi Muresan suteaza superb de la 40 de metri, Dolha se intinde si respinge cu greu!
Min 57: Peralta il angajeaza pe Traore perfect in careu, acesta isi prelungeste mingea si ii permite lui Scarlatache sa respinga in corner.
Min 51: Panin centreaza in careu catre Traore, insa Moti ajunge inainte si respinge.
Min 47: Culio centreaza catre Traore in careul lui Dinamo, insa fundasii resping.
Min 45: PAUZA. Cele doua echipe intra la egalitate, 0-0, dupa o repriza cu cateva ocazii clare de gol de ambele parti.
Min 43: Adrian Cristea trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.
Min 42: N'Doye il dribleaza superb pe Mara, acesta il faulteaza si vede galben.
Min 41: Dario Flores este aproape de gol, dupa o reluare in careul dinamovistilor.
Min 34: Cristea realizeaza faza meciului. Printul ii dribleaza pe Tony si Muresan, patrunde in careu si suteaza spre coltul lung, insa mingea trece la o palma de poarta lui Nuno Claro, care era invins.
Min 32: Panin se accidenteaza destul de serios, meciul este intrerupt minute bune.
Min 27: Dubarbier patrunde bine pe stanga, centreaza in careu insa Dolha retine!
Min 25: Kone patrunde in careul clujenilor, suteaza de la 14 metri, insa Claro retine.
Min 22: Traore vede cartonasul galben.
Min 14: N'Doye vede cartonasul galben dupa o intrare dura la Tony.
Min 13: N'Doye il gaseste perfect pe Niculae in careul advers, acesta dribleaza un fundas si se impiedica si este deposedat de Tony. Dinamovistii au cerut penalty.
Min 9: Adrian Cristea suteaza bine din lovitura libera de la 20 de metri, Claro respinge in fata, mingea ajunge la Niculae, care suteaza din 4 metri mult peste poarta!!!
Min 8: Ocazie mare CFR! Mara primeste o centrare de la Panin in careu, suteaza, insa mingea este oprita de un coechipier in drumul spre gol!
Min 2: Cele doua echipe se tatoneaza, dinamovistii incearca sa patrunda in careul advers prin cei doi Cristea.

Echipa Dinamo: Dolha - Scarlatache, Moţi, Goian, Pulhac - Adrian Cristea, Kone N'Doye, Bostina - Marius Niculae, Andrei Cristea
Rezerve: Matache, Diabate, Rus, Zicu, Molinero, Torje, Niculescu

Echipa CFR Cluj: Claro, Tony, Flores, Cadu, Panin, Muresan, Culio, Mara, Leao, Dubarbier, Traore
Rezerve: Stancioiu, Peralta, Borostean, Dica, Dani, Edimar, Ney.

Arbitri: Ovidiu Hategan (central), Nica Cristian si Onita Aurel (asistenti), Ivan Ionel (rezerva).
Observatori: Gheorghe Moise si Pavel Peniu.
Dinamo - CFR Cluj, duminica, la ora 20.45

Palmares: 26 15 4 7 51-25.
Primul meci: 1-0, la Bucuresti, la data de 18 noiembrie 1948.
Scor maxim: 5-0, la Bucuresti, la data de 15 octombrie 2005.
Singura victorie a echipei CFR Cluj la Bucuresti: 2-1, in data de 30 martie 2008.
Ultima partida jucata la Bucuresti: 1-0, la data de 2 mai 2009.

INFO inainte de meci.

Cu cateva minute inainte de startul partidei, doar 300 de oameni erau prezenti in Stefan cel Mare. Suporterii dinamovisti sunt suparati pe modul in care s-au desfasurat evenimentele saptamana aceasta, la meciul cu Liberec din Europa League.

Borcea nu vine la meci. Actionarul dinamovist se tine de promisiune si nu va mai veni la meciurile echipei, dupa rusinea cu Slovan.