Lucian Sânmărtean, verdict despre FCSB: ”Asta cred”

FCSB Lucian Sanmartean Superliga Superliga Lucian Sânmărtean
Data publicarii: Luni 04 Martie 2024, 21:42
Data actualizarii: Luni 04 Martie 2024, 21:41

FCSB a învins-o pe Petrolul Ploiești în etapa #29 din Superliga României, pe Arena Națională, scor 1-0.

Vicecampioana a dat lovitura pe tabela de marcaj în minutul 46, moment în care Florinel Coman i-a pasat decisiv lui Luis Phelipe, care nu a iertat și l-a executat pe Lukas Zima.

Lucian Sânmărtean a sugerat faptul că FCSB a jucat la rezultat cu Petrolul Ploiești, dar chiar și așa, fostul internațional român a semnalat că vicecampioana are mare nevoie de puncte pentru a păstra diferența în clasament față de ocupanta locului secund, Rapid București.

Formația dirijată de Elias Charalambous merge ceas în campionat și a pus stăpânire pe prima poziție cu 64 de puncte acumulate după 29 de etape desfășurate. 19 victorii, șapte remize și trei eșecuri a înregistrat FCSB.

”Cred că au jucat la rezultat, ăsta este un lucru pozitiv dacă mă întrebi pe mine la victoria asta de care toată lumea spune că este chinuită.Începe ușor ușor să simtă să joace la rezultat, nu are nevoie de spectacol de 3-4-5-0, are nevoie de puncte ca să se mențină la distanță relativ mare.

Se înjumătățesc și lucrurile se pot complica în play-off. Eu cred că a făcut o partidă reușită, o partidă în care a fost în control. A dat șansa adversarului să creadă că se poate mai mult, dar din punctul meu de vedere a controlat pe toată durata partidei.

Într-adevăr, au făcut o primă repriză foarte bună. Și asumarea jucătorilor. Eu cred că în vestiar se discută foarte mult despre acest campionat care este la îndemână și nu riscă niciun jucător.

Lasă puțin spectacolul deoparte și cred că cu siguranță idealul lor este să ia campionatul și sunt foarte, foarte aproape. Este o echipă care funcționează”, a spus Lucian Sânmărtean, potrivit ProSport.

Pentru roș-albaștri urmează confruntarea de sâmbătă, 9 martie, de la ora 20:00, împotriva celor de la Rapid București, pe Arena Națională. Întâlnirea dintre cele două va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.