Rapid Ion Craciunescu Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 04 Martie 2024, 21:17
Data actualizarii: Luni 04 Martie 2024, 21:14

Rapid a solicitat un penalty în prima repriză a meciului cu Universitatea Craiova.

În minutul 20, la scorul de 0-0, Ermal Krasniqi a scăpat pe contraatac după o pasă excelentă a lui Florent Hasani și a rămas unu la unu cu portarul Laurențiu Popescu. Totuși, Vladimir Screciu s-a repliat extraordinar, l-a prins din urmă și l-a incomodat pe kosovarul de la Rapid în momentul șutului.

Rapid, dezavantajată în prima repriză cu Universitatea Craiova! Verdictul lui Ion Crăciunescu

Centralul Marian Barbu nu a dictat însă lovitură de la 11 metri, ci a ridicat brațul pentru un ofsaid în care s-ar fi aflat Krasniqi.

Reluările au părut să arate că Ermal Krasniqi a plecat din propria jumătate de teren, astfel că nu s-ar fi pus problema unui ofsaid. Fostul arbitru Ion Crăciunescu susține că intervenția lui Screciu a fost neregulamentară, iar Rapid ar fi trebuit să primească penalty.

"Nu mi se pare o luptă corp la corp. Screciu este în spatele lui, iar cu brațul îl dezechilibrează și îl împinge. (n.r - Trebuia penalty?) Păi, dacă îl împinge?! La braț, în partea de sus, și la picioare", a spus Ion Crăciunescu, la Digisport.

La 10 minute după duelul dintre Screciu și Krasniqi, Universitatea Craiova a deschis scorul prin Alexandru Mitriță.

Universitatea Craiova - Rapid | Echipele de start

• Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Screciu, Maldonado, Bancu (cpt.) - Al. Crețu, Mateiu, Houri - Baiaram, Markovic, Mitriță
  • Rezerve: M. Goga - Soiri, Badelj, Zajkov, Raul Silva, Kozulj, Mekvabishvili, Danciu, Bană, Cîmpanu, Blesa, A. Ivan
  • Antrenor: Ivaylo Petev
  • Rapid București: Aioani - Braun, I. Cristea, Iacob (cpt.), Bădescu - Hromada, Hasani, Oaidă - Krasniqi, Rrahmani, Petrila
  • Rezerve: Drăghia - Borza, Săpunaru, Dr. Grigore, Djokovic, Al. Albu, Bamgboye, El Sawy, Papeau, Cîrjan, Burmaz
  • Antrenor: Cristiano Bergodi