Lovitură dură pentru Dinamo, după înfrângerea cu Rapid

Dinamo - rapid Dinamo Superliga Jucătorii de la Dinamo / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 28 Ianuarie 2024, 18:28
Data actualizarii: Duminica 28 Ianuarie 2024, 18:29

Dinamo București a pierdut meciul de pe teren propriu cu Rapid București, scor 1-2, din etapa cu număul 23 din Superligă.

”Câinii” aveau nevoie de o victorie pentru a se apropia de următoarele clasate, dar au pierdut dramatic în fața rivalei Rapid.

Jayson Papeau a deschis scorul pe Arena Națională în minutul 44, dar Dinamo a restabilit egalitatea până la pauză, în prelungirile primei reprize, prin Hakim Abdallah.

Lovitură pentru Dinamo! Doi jucători importanți sunt OUT pentru următoarea partidă

”Roș-albii” au bifat câteva ocazii importante în a doua parte a jocului. Dennis Politic a lovit chiar și bara porții lui Marian Aioani, dar tot Rapid a reușit să câștige prin reușita lui Borisav Burmaz, din minutul 90.

După înfrângerea cu Rapid, Dinamo primește o veste proastă. Pentru următoarea partidă din campionat, cu FCU Craiova, ”câinii” nu se pot baza pe doi dintre cei mi importanți jucători din lotul lui Zeljko Kopic.

Primul este Josue Homawoo, care a primit un cartonaș galben și va fi suspendat, iar cel de-al doilea este Gabriel De Moura, care a ieșit accidentat și sunt șanse mici să fie pe teren la Craiova, scrie Radio Dinamo1948.

Dinamo, cel mai slab atac din Superligă

După 23 de etape, Dinamo rămâne cu doar patru victorii până acum în Superligă, ambele obținute cu FC Voluntari și FC Botoșani (tur și retur).

De asemenea, ”câinii” au și cel mai slab atac din campionat, cu doar 14 goluri marcate, dar și una dintre cele mai slabe apărări, cu 34 de goluri încasate.

Dinamo va juca tot în deplasare după meciul de la Craiova. Farul Constanța va fi următoarea adversară a echipei lui Zeljko Kopic, după care va urma meciul de pe teren propriu cu Oțelul Galați.